ShBA synon të dyfishojë prodhimin e predhave 155 mm për Ukrainën
Bota
Lexohet për: 2 min.
3 muaj më parë
Linku u kopjua

Ushtria amerikane synon të dyfishojë deri në tetor prodhimin e raundeve të artilerisë që përdoren në Ukrainë për t'u mbrojtur kundër sulmit të Rusisë.

Kjo është sipas ‘Defense One’, duke cituar të ketë thënë shefi i blerjes së ushtrisë, Doug Bush, raporton Ukrinform.

“Ushtria synon të dyfishojë prodhimin e një municioni kyç të përdorur në Ukrainë deri në tetor, tha sot shefi i blerjes së ushtrisë Doug Bush”, thuhet në raportin e postuar më 5 shkurt.

Prodhimi amerikan i predhave artilerie 155 mm është planifikuar të rritet nga 28,000 tetorin e kaluar – muaji më i fundit për të cilin janë publikuar numra – në afërsisht 37,000 në prill dhe rreth 60,000 në tetor 2024.

Ushtria më pas shpreson të rrisë me shpejtësi prodhimin në vitin 2025, nga pak më pak se 75,000 predha në prill në 100,000 në tetor.

Kjo rritje e planifikuar është pjesërisht për shkak të një fabrike të re që ushtria po ndërton në Teksas, e cila "do të ketë një mënyrë krejtësisht të re për të prodhuar predhat, duke përdorur teknologji krejtësisht të re që nuk e kemi përdorur kurrë më parë," tha Bush.

Disponueshmëria e municioneve, veçanërisht predhave të mëdha artilerie si 155 mm, e ka mbajtur Ukrainën në avantazh me vëllimin e gjuajtjeve të Rusisë. Aktualisht, forcat ukrainase qëllojnë rreth 2000 predha në ditë, rreth një e pesta e prodhimit rus.

Përdorimi masiv i municioneve si predha 155 mm mund të shkaktojë një rimendim se sa ka nevojë SHBA-ja në rezervat e veta, tha Bush.

"Nëse rezervat më të mëdha janë një mënyrë për të zbutur rrezikun për një konflikt të zgjatur konvencional, atëherë kjo duhet të shikohet," tha ai.

Kush do ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?
VV
PDK
LDK
AAK-Nisma
Lista GUXO
Nuk e di
Voto
1,983
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024