Gjermania mbështet me shtatë milionë euro Qendrën Ndërkombëtare të Kërkim-Shpëtimit
Lajme
Lexohet për: 2 min.
5 muaj më parë
Linku u kopjua

Ministri i Mbrojtjes të Republikës Federale të Gjermanisë, Boris Pistorius gjatë vizitës në Kosovë, ka parë për së afërmi kapacitetet profesionale dhe mjetet teknike të Qendrës Ndërkombëtare të Kërkim-Shpëtimit (QNKTSH), në Pomozatin, në të cilën pati edhe demonstrime të ndryshme në këtë qendër. Nga këtu Pistorius bëri të ditur se Gjermania mbështet me shtatë milionë euro Qendra Ndërkombëtare të Kërkim-Shpëtimit.

Ministri i Mbrojtjes së Kosovës, Ejup Maqedonci pas takimit me homologun e tij gjerman, ka falënderuar shtetin gjerman për mbështetjen e vazhdueshme ndaj Kosovës dhe ka uruar që FSK shpejt të jetë pjesë e NATO-s dhe Kosova në Bashkimin Evropian.

Ndërsa, ministri i Mbrojtjes të Republikës Federale të Gjermanisë, Boris Pistorius, është shprehur i lumtur me arritjet e këtij institucioni.

Pistorius tha se shteti gjerman do të ndihmojë Kosovë për t'i zgjeruar kapacitetet e trajnimit ndërkombëtar.

Ndërkaq, ministri Pistorius tha se janë caktuar shtatë milion euro për të ndihmuar këtë qendër.

Ndërsa, ministri Maqedoni ka ritheksuar se kapacitetet e Gardës Kombëtare kanë dëshmuar që këto pajisje i kanë përdorur në mënyrën më te mirë jo vetëm në operacionet për shpëtimin e jetëve të njerëzve por edhe për operacionet ndërkombëtare ku rasti më i freskët është intervenimi në Republikën e Turqisë, i cili shtoi se njësitë e Gardës kombëtare të FSK-së me një profesionalizëm të lartë kanë arritur te bëhen shembull i një njësie qe kryen me përkushtim dhe disiplinë detyrat që u takojnë.

Lajmi i plotë në sistemin me parapagim...

Në fund, mes ministrave pati edhe shkëmbim të dhuratave./E. Krasniqi/

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024