Ky pozicion gjumi nxit rrudhat edhe te të rinjtë
Shëndetësi
Lexohet për: 2 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Më shumë se gjysma e të rriturve pranuan se flinin në një pozicion që është treguar se rrit rrezikun e rrudhave dhe plakjen e përhershme të fytyrës, por ekspertët këshillojnë se si ta luftoni atë.

Mbi 60 për qind e të rriturve pranojnë se shtrihen anash në shtrat, gjë që mund të çojë në rrudha të përhershme me kalimin e kohës, raporton Mirror.

Nëse flemë shpesh në këtë pozicion, rrudhat mund të zhvillohen pasi fytyra jonë është e shtypur pas jastëkut për një kohë të gjatë. Shtrirja përpara është edhe më keq pasi e gjithë fytyra është e ekspozuar ndaj sipërfaqes së jastëkut, gjë që mund të çojë në ndryshime kronike të lëkurës.

Rrudhat zhvillohen kryesisht rreth syve dhe gojës. Për fat të mirë, ndryshimet e thjeshta gjatë natës mund të parandalojnë plakjen e parakohshme, duke përfshirë gjumin në shpinë në vend të barkut ose anash.

Shtrirja në shpinë shmang presionin në fytyrën ku mund të krijohen rrudha të padëshiruara. Gjithashtu, ekspertët rekomandojnë që të zëvendësoni këllëfët e zakonshëm të jastëkëve prej pambuku me ato të mëndafshta dhe të mendoni të investoni në një lagështues.

Për të parandaluar kthimin e fytyrës ose stomakut gjatë natës dhe për të ndaluar ënjtjen e fytyrës në mëngjes, ata këshillojnë të ngrini kokën në jastëk për afro 20 deri në 30 gradë.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024