Islanda kërcënohet nga shpërthimi i ri vullkanik
Bota
Lexohet për: 1 min.
4 muaj më parë
Linku u kopjua

Një shpërthim i ri vullkanik mund të ndodhë së shpejti në Islandë, paralajmëruan të premten autoritetet islandeze.

Shërbimi i motit i Islandës Vedurstofa paralajmëroi të premten se probabiliteti i një shpërthimi tjetër në gadishullin Reykjanes është rritur dhe mund të ndodhë në dy javët e ardhshme apo edhe në disa ditë.

Një shpërthim i dhunshëm ndodhi në mes të janarit. Për herë të parë në gati gjysmë shekulli, llava shkatërroi shtëpi.

Sipas shërbimit meteorologjik, modelet e bazuara në të dhënat GPS treguan se pothuajse 6.5 milionë metra kub magmë janë grumbulluar nën zonën Svartsengi dhe se magma së shpejti do të arrijë të njëjtin vëllim si shpërthimi i muajit të kaluar.

Një rrezik i madh kërcënon qytetin Grindavik, i cili u evakuua në mes të janarit.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024