Shefi i ushtrisë rumune: Nëse Putin fiton, tensionet do të pasojnë në Ballkanin Perëndimor
Lajme
Lexohet për: 2 min.
5 muaj më parë
Linku u kopjua

Rumania nuk është gati për një luftë të mundshme me Rusinë dhe duhet të përgatitet, tha shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë rumune, Gheorghita Vlad.

“Po, popullata e Rumanisë, si dhe e gjithë popullata e Bashkimit Evropian, Evropa, duhet të jetë e shqetësuar”, tha ai në një intervistë për Radion Evropa e Lirë.

"Nëse Rusia fiton në Ukrainë, objektivi kryesor do të jetë Republika e Moldavisë. Ne do të jemi dëshmitarë të tensionit në Ballkanin Perëndimor. Jam më se i bindur se politika e Presidentit Putin do të përshkallëzohet në të ardhmen e afërt", shtoi shefi i ushtrisë, raporton Politico.

Ai mbrojti trajnimin bazë vullnetar ushtarak për burrat dhe gratë deri në moshën 35-vjeç. Ai beson se heqja e shërbimit të detyrueshëm ushtarak në Rumani është shkaku kryesor i gatishmërisë së dobët të ushtrisë. Ai bëri thirrje gjithashtu për reforma ligjore për të forcuar mbrojtjen e Rumanisë kundër dronëve rusë.

Mbeturinat nga një prej dronëve të Kremlinit ranë në Rumani shtatorin e kaluar dhe avioni nuk mund të rrëzohej sepse ligji rumun nuk e lejon këtë, vuri në dukje gjenerali.

Fjalimi i tij erdhi pasi një numër i udhëheqësve të tjerë ushtarakë dhe të mbrojtjes perëndimorë, përfshirë shefin e ushtrisë britanike, gjeneralin Patrick Sanders, paralajmëruan për një luftë të mundshme me Rusinë.

Javën e kaluar, Sanders u bëri thirrje autoriteteve britanike që të "mobilizojnë kombin" për t'u përgatitur për një luftë të mundshme me Rusinë.

Kujtojmë se Moska ka bërë një luftë të gjithanshme kundër Ukrainës për gati dy vjet.

Më herët, ministri gjerman i Mbrojtjes Boris Pistorius tha se një sulm rus ndaj NATO-s ishte "i mundur" në "pesë deri në tetë vjet".

Admirali holandez Rob Bauer, një zyrtar i lartë i NATO-s, tha se blloku ushtarak po përballet me "botën më të rrezikshme në dekada".

"Federata Ruse është bërë problem për rendin botëror, për demokracinë. Në fakt, është lufta e Rusisë me botën demokratike. Kjo nuk është një luftë me Ukrainën", përfundoi Vlad.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024