Amazon zbulon asistentin e ri gjenerues të blerjeve të inteligjencës artificiale
Biznes
Lexohet për: 1 min.
2 muaj më parë
Linku u kopjua

Amazon ka zbuluar një eksperiencë të re të blerjeve bashkëbiseduese të fuqizuar nga inteligjenca artificiale gjeneruese (AI), e quajtur Rufus.

"Rufus është një asistent ekspert i blerjeve i trajnuar për katalogun e produkteve të Amazon dhe informacionin nga i gjithë interneti," tha të enjten në një deklaratë firma globale e tregtisë elektronike me bazë në SHBA.

Mund t'u përgjigjet pyetjeve të klientëve për nevojat e blerjeve, produktet, të bëjë krahasime dhe rekomandime bazuar në kontekst dhe të lehtësojë zbulimin e produktit.

Përveç kësaj, klientët mund të mësojnë se çfarë të kërkojnë gjatë blerjes së kategorive të produkteve, të blejnë sipas rastit ose qëllimit bazuar në aktivitet dhe ngjarje, të marrin ndihmë për krahasimin e kategorive të produkteve, të gjejnë rekomandimet më të mira dhe të bëjnë pyetje në lidhje me një produkt specifik ndërsa janë në një faqe me detaje produkti.

Rufus u lansua të enjten në versionin beta për një numër të vogël klientësh në aplikacionin celular të Amazon, ndërsa do të shpërndahet për klientët shtesë amerikanë në javët e ardhshme. /AA

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024