Gerapetritis: Klima, paqja e siguria janë prioritetet e kërkesës së Greqisë për KS të OKB-së
Rajoni
Lexohet për: 2 min.
2 muaj më parë
Linku u kopjua

Klima, paqja dhe siguria janë tre prioritetet kryesore mbi të cilat Greqia ka mbështetur kandidaturën e saj për t'u bërë anëtare jo e përhershme e Këshillit të Sigurimit të OKB-së për periudhën 2025-2026, deklaroi ministri i Jashtëm George Gerapetritis në Forumin e Tretë Ministror BE-Indo-Paqësor të premten, duke nënvizuar se mezi pret të bashkëpunojë me vendet specifike në OKB.

Ai vuri në dukje se forumi ishte "një mundësi për të diskutuar një sërë sfidash të rëndësishme klimatike dhe mjedisore, duke përfshirë tranzicionin e gjelbër, zbutjen dhe përshtatjen, burimet e rinovueshme të energjisë, efikasitetin e energjisë, transportin e gjelbër dhe turizmin e qëndrueshëm".

"Mbrojtja e oqeaneve është e një rëndësie jetike. Greqia do të presë Konferencën e 9-të të Oqeanit Jonë në Athinë më 16 dhe 17 prill 2024. Në këtë kontekst, ne kërkojmë të thellojmë bashkëpunimin me vendet e Indo-Paqësorit lidhur me angazhimet për mbrojtjen e oqeaneve. Konferenca do të fokusohet gjithashtu në turizmin e qëndrueshëm, transportin e gjelbër, reduktimin e mbetjeve plastike në oqeane dhe tranzicionin e gjelbër në Mesdhe”, vuri në dukje Gerapetritis.

Gjithashtu, ministri i Jashtëm tha se "Greqia ka formuar një hartë rrugore me objektiva specifike të matshme për kalimin e vendit drejt neutralitetit klimatik deri në vitin 2050.

Në këtë kontekst, vuri në dukje, "burimet e rinovueshme të energjisë, duke përdorur diellin dhe ajrin, për të prodhuar mbi gjysmën e energjisë elektrike të prodhuar në vend”.

Ai iu referua gjithashtu nismës së Greqisë "GR-eco Islands", duke thënë se kjo "synon të transformojë ishujt grekë në modele të pavarësisë energjetike, të një ekonomie rrethore për ujin dhe mbetjet dhe lëvizjen e gjelbër. Ne mezi presim ta ndajmë këtë përvojë me vendet e Indo-Paqësorit”. /ANA-MPA

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024