SHBA shton 353 mijë vende pune në janar, shumë më tepër se sa vlerësimet
Biznes
Lexohet për: 1 min.
2 muaj më parë
Linku u kopjua

Ekonomia amerikane shtoi 353.000 vende pune në muajin janar, shumë më tepër se vlerësimet e tregut, njoftoi të premten Departamenti i Punës.

Pritshmëria e tregut për listat e pagave jo fermere ishte të tregonte një rritje prej 187.000 muajin e kaluar.

Shtimi e vendeve të punës në dhjetor 2023, ndërkohë, u rrit ndjeshëm me 117.000 nga 216.000 në 333.000, sipas të dhënave nga Byroja e Statistikave të Punës.

Norma e papunësisë megjithatë ka mbetur e pandryshuar në 3.7% në janar për të tretin muaj radhazi, krahasuar me muajin e kaluar.

Gjithashtu, edhe numri i të papunëve ka mbetur kryesisht i pandryshuar në 6.1 milionë, sipas Departamentit të Punës. /AA

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024