Publikohet një foto e re e sulmuesit nga Londra, ka djegie të madhe në fytyrë
Bota
Lexohet për: 3 min.
3 muaj më parë
Linku u kopjua

Gjithsej 12 persona, duke përfshirë fëmijë dhe oficerë policie, u dërguan në spital pasi një substancë alkaline u hodh mbi ta në jug të Londrës mbrëmë, dhe një gjueti masive është duke u zhvilluar për sulmuesin.

Një burrë u pa duke vrapuar pas incidentit të tmerrshëm në Lessar Avenue në Lambeth dhe policia është ende në kërkim të tij.

Policia tani ka publikuar një fotografi të re të të dyshuarit Abdul Ezedi. Fotografia është bërë në orën 20:48 mbrëmë në një dyqan Tesco në veri të Londrës, tha policia.

Besohet se Ezedi ka blerë një shishe ujë para se të largohej nga dyqani, tha Gabriel Cameron nga policia e Londrës.

"Fotoja tregon Ezedin me atë që duket të jetë lëndime të konsiderueshme në anën e djathtë të fytyrës. Kjo e bën atë të dallueshëm. Nëse e shihni Ezedin, telefononi menjëherë 999. Ai nuk duhet të afrohet," tha ai.

Një grua (31) dhe dy vajzat e saj (8 dhe 3-vjeç) u dërguan në spital për trajtim. Mes 12 të plagosurve, përveç nënës dhe dy vajzave të saj, janë edhe pesë policë të cilët kanë mbetur të plagosur gjatë ndërhyrjes.

Në ndihmë të gruas dhe vajzave kanë mbetur të plagosur edhe tre gra, dy rreth të 30-ave dhe një rreth të 50-ave. Ata kanë dalë nga spitali me djegie të lehta. Një burrë rreth të 50-ave, i cili gjithashtu ndihmoi, u plagos lehtë dhe nuk pranoi trajtimin spitalor.

Një burrë i quajtur Abdul Shokoor Ezedi (35) nga Newcastle u pa për herë të fundit në Caledonian Road në veri të Londrës më herët sot, tha policia.

Policia thotë se Ezedi u përpoq të largohej nga vendi i ngjarjes me një makinë pas incidentit, por u përplas me një automjet tjetër dhe më pas u largua në këmbë në drejtim të Clapham Common. Vetura që është përdorur gjatë sulmit është e tij.

Policia beson se Ezedi kishte udhëtuar nga Newcastle të mërkurën përpara sulmit pranë Clapham Common dhe mund të kthehej drejt qytetit verior.

Policia njoftoi gjithashtu se substanca e përdorur në sulm ishte alkaline.

Ndërkohë është publikuar edhe video e sulmit nga kamerat e vëzhgimit.

"Pashë një burrë që hodhi një fëmijë në dysheme. Një grua bërtiti "Nuk shoh!"

Shoferi i autobusit Shannon Christie, i cili pa sulmin, tha se ajo shpëtoi një vajzë tre vjeçare e cila u "hodh nga makina" gjatë sulmit. Christie shtoi se sulmuesi ishte i veshur me të zeza dhe se ajo kishte përshtypjen se ai i njihte viktimat.

"Dëgjova një zhurmë dhe dikë që thërriste për ndihmë. Unë vrapova jashtë dhe pashë atë burrë që hodhi fëmijën në dysheme. Më pas ai e mori atë dhe e hodhi përsëri në dysheme. Në atë moment vrapova drejt saj dhe e kapa dhe e kapa dhe e mori me vete”, tha Christie.

Një grua tha për BBC se 31-vjeçarja ka thënë vazhdimisht “Nuk shoh” dhe i ka thënë partnerit të saj të marrë një shishe ujë.

https://twitter.com/i/status/1752982437678706846
A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
4
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024