Qytetarët nga Graçanica kundërshtojnë vendimin për heqjen e dinarit nga përdorimi
Tema
Lexohet për: 2 min.
2 muaj më parë
Linku u kopjua

Qytetarët e komunitetit serb në Graçanicë konsiderojnë se do të dëmtohen nga vendimi për heqjen e dinarit serb nga përdorimi. Këta serbë lokal shprehen kritik ndaj ekzekutivit të Kosovës, të cilët kërkojnë që të hiqet nga fuqia një vendim i tillë. Përkundër kritikave, të njëjtit kanë vijuar me shfrytëzimin e kësaj valute. KosovaPress ka evidentuar qarkullimin e dinarit serb nëpër dyqane të Graçanicës. Edhe vet shitësit, prapa kamerës, kanë konfirmuar se kanë pranuar këtë valutë për blerje.

Nga sot ka hyrë në fuqi Rregullorja e Bankës Qendrore të Kosovës, e cila vendos që vetëm valuta euro të përdoret për pagesa me para të gatshme. Me këtë rregullore parashihet që vetëm valuta euro të përdoret për pagesa, duke u hequr nga përdorimi dinari serb. Ndërkaq, Qeveria e Kosovës ka njoftuar se zbatimi i rregullores së re për operacione me para të gatshme do të bëhet përmes një tranzicioni të lehtësuar.

Megjithatë, qytetari nga Graçanica, Millosh Todoroviq e konsideron të padrejtë këtë vendim.

Ai pret që ky vendim të mos mbetet në fuqi dhe të vazhdojë me shfrytëzimin e dinarit serb si valutë.

Edhe Kosora, një e moshuar serbe konsideron se heqja e dinarit nga përdorimi do t’i dëmtojë pensionistët.

Titomir Sekuliq, i cili është banor i Graçanicës thotë se këtë e ka vendosur pushteti, për çka shprehet kritik.

Bashkimi Evropian edhe sot ka reaguar lidhur me rregulloren e re të Bankës Qendrore të Kosovës, duke i kërkuar Kosovës që të sigurojë një periudhë mjaft të gjatë tranzicioni dhe të gjejë një zgjidhje të negociuar për këtë çështje në kuadër të dialogut.

Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi mbrëmë ka deklaruar se do të ketë periudhë tranzitore që do të përcillet me edukim dhe informim të qytetarëve të Kosovës.

Sipas tij, partnerët ndërkombëtarë nuk e kontestojnë që euro ka qenë dhe vazhdon të jetë e vetmja valutë zyrtare në përdorim. /Sh.Pajaziti

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024