Musk njofton vendosjen e çipit të parë "Neuralink" te një njeri
Lajme
Lexohet për: 2 min.
3 javë më parë
Linku u kopjua

Elon Musk zbulon se për herë të parë një njeri ka pasur një implant të trurit nga produkti i ri "Telepathy" i Neuralink – që do i lejojë njerëzit të përdorin teknologjinë "vetëm duke menduar".

Elon Musk ka zbuluar se një pacient është bërë njeriu i parë që ka një mikroçip Neuralink të implantuar në trurin e tij.

Ai njoftoi për produktin - të quajtur "Telepathy" - dhe ai shpreson se do të lejojë përdoruesit me aftësi të kufizuara si Stephen Hawking të "komunikojnë më shpejt".

Musk tha se do të mundësojë kontrollin e telefonit ose kompjuterit tuaj, dhe përmes tyre pothuajse çdo pajisje, vetëm duke menduar.

Vjen më pak se një vit pasi Neuralink mori lejen e Administratës së Ushqimit dhe Barnave (FDA) për të operuar te njerëzit, një moment historik kritik për startup-in.

Musk shkroi në X të hënën mbrëma: 'Njeriu i parë mori një implant nga @Neuralink dje dhe po shërohet mirë. Rezultatet fillestare tregojnë zbulim premtues të pikës së neuronit.'

Ai tha se pajisja 'mundëson kontrollin e telefonit ose kompjuterit tuaj, dhe përmes tyre pothuajse çdo pajisje, vetëm duke menduar.'

Ai shtoi: “Përdoruesit fillestarë do të jenë ata që kanë humbur përdorimin e gjymtyrëve të tyre. Imagjinoni sikur Stephen Hawking të mund të komunikonte më shpejt. Ky është qëllimi.'

Kompania synon të implantojë mikroçipe në trurin e njerëzve të paralizuar dhe t'i lejojë ata të lëvizin trupat e tyre duke përdorur mendimet e tyre./Daily Mail

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024