Kuleba: Me Italinë në krye të G7 do të ketë më shumë përpjekje kundër Rusisë
Lajme
Lexohet për: 2 min.
3 muaj më parë
Linku u kopjua

Nën Presidencën italiane G7 do të ketë mundësi të reja për të rritur përpjekjet për të kundërshtuar pushtimin rus të Ukrainës, deklaroi sot ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba.

“Dua të falënderoj Italinë për udhëheqjen dhe qeverinë e saj, Giorgia Meloni dhe kolegun tim Antonio Tajani për mirëkuptim se ajo që është në rrezik në Ukrainë nuk është vetëm Ukraina, por ajo është siguria dhe prosperiteti i Evropës”, tha Kuleba në Rai3.

“Me Presidencën e G7, Italia ka mundësi të reja të koordinojë një përpjekje më të gjerë globale për të zmbrapsur sulmin rus për Ukrainën dhe rendin botëror që përfaqëson G7”, shtoi ai.

Italia mori kryesimin e G7 në fillim 2024. Në sondazhet e ardhshme evropiane në qershor, Kuleba tha "ne jemi evropianë dhe veçanërisht të interesuar për rezultatin e zgjedhjet”.

“Jam në dijeni të tentativës së forcave politike që kundërshtojnë unitetin evropian dhe mbështetja që Ukraina të fitojë më shumë vende në Parlamentin Evropian”, shtoi ai.

"Por ajo që ata përfaqësojnë bie ndesh me interesat e Evropës", sepse “ajo që i intereson Evropës është që Rusia të braktisë politikat e saj agresive”, vijoi Kuleba.

“Kam besim se evropianët e dinë se çfarë është më e mira për ta, vendin dhe kontinentin e tyre”, shtoi ai. /ANSA

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024