Një britanik vdes pasi hidhet nga rrokaqielli në Tajlandë
Magazina
Lexohet për: 1 min.
2 muaj më parë
Linku u kopjua

Një britanik (33) vdiq pasi u hodh nga një rrokaqiell në Tajlandë dhe parashuta e tij nuk u hap.

Policia njoftoi se ka marrë një raport mbrëmë për një burrë që ka rënë nga një ndërtesë 29-katëshe në vendpushimin tajlandez të Pattaya. Ata gjetën një parashutë te njeriu i pafat që nuk u hap.

Stafi i rrokaqiellit tha se burri mbërriti në çatinë e ndërtesës me miqtë që synonin ta filmonin duke kërcyer.

Normalisht është një sport ekstrem, i ashtuquajturi Base jumping, i cili përfshin hedhjen me parashutë nga ndërtesat e larta në vend të avionëve, është gjithnjë e më popullor në mesin e të huajve që jetojnë në Azinë Juglindore. Është gjithashtu një burim të ardhurash, pasi në rrjetet sociale shpërndahen kërcime.

Megjithatë, duke pasur parasysh se në këtë sport parashuta hapet vetëm disa sekonda para zbritjes në tokë, është gjithashtu një aktivitet jashtëzakonisht i rrezikshëm, me një rrezik shumë më të lartë për fat sesa hedhja me parashutë.

Në mars 2022, një britanik vdiq pas kërcimit në bazë në Francën juglindore. /BBC

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024