Mbi 186.000 martesa të regjistruara në Ukrainë në vitin 2023
Bota
Lexohet për: 1 min.
4 muaj më parë
Linku u kopjua

Mbi 186.000 çifte u martuan në Ukrainë në vitin 2023, ndërsa mbi 24.000 u divorcuan, raporton Ministria e Drejtësisë e Ukrainës.

“Rreth 186.051 martesa janë regjistruar në vitin 2023”, thuhet në deklaratë.

Ministria tha se numri më i madh i familjeve të krijuara rishtazi u regjistrua në qytetin e Kievit (21.802), rajonin e Dnipropetrovsk (18.816), rajonin e Odesës (13.740), rajonin e Kievit (11.,712), rajonin e Lviv (10.983) dhe rajonin e Kharkiv (10.977).

Në të njëjtën kohë, 24.108 çifte vendosën t'i japin fund lidhjes së tyre.

Raportet e mëparshme thanë se Ministria e Drejtësisë e Ukrainës kishte thjeshtuar regjistrimin e martesës sipas ligjit ushtarak: tani duhet vetëm një ditë.

Në shkurt të vitit 2023, Ministria e Transformimit Digjital të Ukrainës nisi një shërbim të ri në portalin e shërbimeve të qeverisë Diia, duke lejuar ukrainasit të aplikojnë për regjistrimin e martesës. /Ukrinform

Si e vlerësoni punën e Arbërie Nagavci në krye të Ministrisë së Arsimit?
Shumë të mirë
Mirë
Dobët
Shumë të dobët
Voto
10
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024