Filarmonia e Kosovës nis vitin me program të veçantë, rikthehet simfonia e Beethovenit
Kulturë
Lexohet për: 1 min.
4 javë më parë
Linku u kopjua

Më 27 janar 2024, prej orës 20:00, orkestra vjen me dy premiera për publikun e Prishtinës dhe rikthen pas disa vitesh në program Simfoninë Numër 7 të Beethovenit.

Koncerti simfonik dirigjohet nga mjeshtrja zvicerane, Lena-Lisa Wüstendörfer, për herë të parë në bashkëpunim me orkestrën e filarmonisë.

Në këtë koncert në rolin e solistes do të prezantohet pianistja e njohur kosovare Pranvera Hoxha, e cila do të luajë “Variacione Simfonike” për piano dhe orkestër nga Cesar Franck.

Kontrabasisti i dikurshëm i Filarmonisë së Kosovës, Shkodran Osmanaj, i cili prej kohësh është pjesë e disa prej orkestrave më në zë në Zvicër dhe jo vetëm, do të rikthehet në Prishtinë, kësaj radhe si solist, duke sjell “Koncertin për kontrabas dhe orkestër” të Serge Koussevitzky-t.

Në pjesën e dytë të koncertit, orkestra do të interpretojë Simfoninë e 7-të të Beethovenit.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024