Transplantet e organeve arrijnë shifra rekorde në Portugali
Shëndetësi
Lexohet për: 3 min.
4 javë më parë
Linku u kopjua

Portugalia regjistroi rreth një mijë transplante organesh në vitin 2023, numri më i lartë i regjistruar ndonjëherë në vend, njoftoi sot ministri i Shëndetësisë, Manuel Pizarro.

“Shifrat janë ende paraprake dhe shumë pozitive. Në vitin 2023 janë transplantuar 966 organe dhe ky është në fakt numri më i lartë ndonjëherë, duke tejkaluar shumë shifrën e një viti më parë dhe rekordin e mëparshëm që ishte vendosur në vitin 2009”, theksoi ai.

Në përfundim të sesionit hapës të Konferencës së Dytë Kombëtare të Dhurimit të Organeve, e cila po zhvillohet në Coimbra, Manuel Pizarro aludoi për faktin se transplantimi i organeve është i kufizuar në disponueshmërinë e organeve që mund të transplantohen.

"Ne zakonisht marrim organe nga donatorë të vdekur, ne marrim edhe nga donatorë të gjallë, por padyshim ky është një aktivitet që do të jetë gjithmonë i kufizuar. Po flasim mbi të gjitha për dhurimin e veshkave dhe në disa raste shumë specifike, dhurimin e mëlçisë," tha ai.

Duke folur për gazetarët, zyrtari qeveritar, njëkohësisht mjek, aludoi për mundësinë e rritjes së marrjes së organeve nga pacientët që janë në arrest kardiak.

“Gjatë një periudhe të caktuar arresti kardiak, do të jetë ende e mundur të merren organe të qëndrueshme. Kjo kërkon një sofistikim të madh në organizimin e spitaleve, por kërkon edhe përshtatjen e kuadrit ligjor në mënyrë që, me të gjitha garancitë etike në lidhje me njerëzit e interesuar, është e mundur të merren këto organe që mund të shpëtojnë jetë”, tha ai.

Gjithashtu duke folur në hapjen e Konferencës së Dytë Kombëtare të Dhurimit të Organeve, Maria Antónia Escoval, kryetare e Bordit të Institutit Portugez të Gjakut dhe Transplantit, tha se 966 organe ishin transplantuar.

“Kjo është periudha më e mirë për sa i përket veshkave, donatorëve të vdekur dhe dhuruesve të gjallë, mushkërive dhe pankreasit”, theksoi ajo.

Sipas saj, këto janë të dhëna paraprake, të cilat duhet të publikohen në fund të prillit, në fillim të majit.

Konferenca e Dytë Kombëtare e Dhurimit të Organeve me temën "Më shumë organe... më shumë transplantim" organizohet nga Shërbimi i Mjekësisë së Kujdesit Intensiv të Njësisë Shëndetësore Lokale të Coimbras (CHUC), në partneritet me Zyrën e Marrjes dhe Koordinimit të Organeve CHUC. /LUSA

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024