Ora më e vjetër astronomike në botë ende punon në zemër të Pragës
Magazina
Lexohet për: 2 min.
5 muaj më parë
Linku u kopjua

Në zemër të Pragës, ora astronomike më e vjetër funksionale në botë vazhdon të tërheqë vizitorë nga larg e larg.

Makina mbi 600-vjeçare e makinerisë mesjetare është një nga monumentet më të famshme të kryeqytetit çek, i cili është gjithashtu shtëpia e vendeve historike si Katedralja e Shën Vitusit dhe Kalaja e Pragës.

E instaluar në 1410 gjatë Epokës së Artë Bohemiane, ora, e njohur gjithashtu si Orloj, është ora e tretë më e vjetër astronomike në botë dhe më e vjetra që ende funksionon.

Vizitorët në Sheshin e Qytetit të Vjetër do të kenë një përvojë kur ora shënon orën, nga ora 9 e mëngjesit deri në 23:00, ndërsa procesioni i Dymbëdhjetë Apostujve vihet në lëvizje.

Ai ka pjesë të ndryshme, duke përfshirë një kalendar dhe një tavolinë astronomike ose mekanizmin e Dymbëdhjetë Apostujve, dhe tregon pozicionet relative të yjësive të Diellit, Hënës, Tokës dhe Zodiakut.

Në vitin 2015, Orloj u nderua me një Google Doodle për 605-vjetorin e tij, i cili e përshkroi atë si "një arritje madhështore në inxhinierinë mesjetare dhe një pikë referimi kulturore".

Pavarësisht se është dëmtuar pjesërisht në raste të ndryshme, duke përfshirë gjatë Kryengritjes së Pragës 1945, pjesa më e madhe e makinerisë së saj origjinale mbetet e paprekur.

Në vitin 2022, pati polemika mbi një restaurim që nxiti një hetim zyrtar nga Ministria Çeke e Kulturës, me ankesën që pretendonte se kishte shumë gabime.

Hasnat, një guidë turistike, foli për Anadolu për rëndësinë e Orloj, duke thënë se shpesh është ndalesa e parë për vizitorët në Pragë.

Jaime Gonzalez, një turist nga Meksika, tha se kishte shpenzuar shumë kohë duke lexuar për orën astronomike dhe ishte i lumtur që pati mundësinë ta shihte personalisht.

“Për mua, është një ndërtesë e bukur”, tha ai për Anadolu.

“Ne kemi shumë gazetarë që flasin për këtë vend, kështu që ky ishte qëllimi kryesor i vizitës sime këtu.” /AA

A duhet të testohen mësimdhënësit?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
181
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024