Irlanda pret nga Izraeli të zbatojë vendimin e gjykatës së OKB-së
Bota
Lexohet për: 3 min.
2 muaj më parë
Linku u kopjua

Ministri i Jashtëm i Irlandës përshëndeti sot vendimin e Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë (GJND) për sulmin e Izraelit në Gaza dhe tha se vendi i tij pret që Tel Avivi të zbatojë urdhrin.

"Unë mirëpres fuqimisht urdhrat e Gjykatës që janë përfundimtare dhe detyruese. Këto janë masa që Irlanda ka kërkuar vazhdimisht që nga fillimi i këtij konflikti," tha Micheal Martin në një deklaratë.

Duke vënë në dukje se GJND-ja është një nga themelet e sistemit të bazuar në rregulla ndërkombëtare, ai tha se Irlanda ka një "angazhim të thellë dhe afatgjatë" ndaj ligjit ndërkombëtar.

"Ne presim që Izraeli të zbatojë të gjitha masat e përkohshme që janë urdhëruar nga Gjykata, në mirëbesim dhe si një çështje urgjente," tha ai.

GJND-ja urdhëroi Izraelin të merrte "të gjitha masat brenda fuqisë së tij" për të parandaluar aktet e gjenocidit në Gaza, por nuk urdhëroi një armëpushim.

Duke kujtuar se gjykata nuk ka bërë thirrje për një armëpushim, megjithatë, Martin vuri në dukje se ajo e ka urdhëruar Izraelin të mos kryejë asnjë akt gjenocidi dhe "më e rëndësishmja ka urdhëruar Izraelin të marrë masa të menjëhershme dhe efektive për të siguruar që shërbimet bazë të nevojshme urgjente dhe ndihma humanitare të ofrohen në Gaza.

“Siç e kam bërë të qartë në mënyrë të përsëritur, përfundimi i këtij konflikti dhe vdekjes dhe shkatërrimit në Gaza është një prioritet që duhet të ndiqet në të gjitha frontet – politik, diplomatik, humanitar dhe ligjor”, tha ai.

Duke përsëritur se urdhrat e sotëm kanë të bëjnë me një rast specifik sipas Konventës së Gjenocidit, Martin theksoi se duhet të sigurohet që të gjitha palët në këtë konflikt të mbajnë përgjegjësi për veprimet e tyre.

“Prokurori i Gjykatës Ndërkombëtare Penale po vazhdon të hetojë të gjitha akuzat serioze për krime kundër njerëzimit dhe krime lufte të kryera në dhe nga Gaza, qofshin ato të kryera nga Izraeli apo nga Hamasi, Xhihadi Islamik Palestinez apo grupe të tjera të armatosura jo shtetërore”, shtoi ministri i Jashtëm.

Izraeli ka nisur sulme të pamëshirshme ajrore dhe tokësore në Rripin e Gazës që nga një sulm ndërkufitar i Hamasit, në të cilin Tel Aviv thotë se u vranë 1200 njerëz.

Të paktën 26.083 palestinezë janë vrarë që atëherë, kryesisht gra dhe fëmijë, dhe 64.487 janë plagosur, sipas autoriteteve shëndetësore palestineze.

Ofensiva izraelite ka lënë 85% të popullsisë së Gazës të zhvendosur brenda në mes të mungesës akute të ushqimit, ujit të pastër dhe ilaçeve, ndërsa 60% e infrastrukturës së enklavës është dëmtuar ose shkatërruar, sipas OKB-së. /AA

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024