Japonezët dërguan foton e parë nga sipërfaqja e Hënës
Bota
Lexohet për: 3 min.
4 muaj më parë
Linku u kopjua

Anija kozmike SLIM bëri një ulje tepër të saktë në Hënë pavarësisht se kishte probleme me motorin e saj në momentin e fundit, njoftoi sot Agjencia Japoneze Hapësinore (JAXA) dhe publikoi foton e parë nga sipërfaqja e Hënës.

Fotoja është marrë nga roboti i vogël Lunar Excursion Vehicle 2 (LEV-2), një mini rover jo shumë më i madh se një top tenisi që u hodh nga zbarkimi pas uljes.

Të premten, anija kozmike Smart Lander for Investigating Moon (SLIM), duke përdorur teknologji precize, u ul në një zonë që shtrihet vetëm 100 metra. Për krahasim, zona e uljes së anijes amerikane Peregrine shtrihej në disa kilometra.

"SLIM arriti një ulje të suksesshme të butë. Pika e uljes u konfirmua të jetë 55 metra nga qendra e synuar", njoftoi sot JAXA.

Agjencia japoneze raportoi pas uljes së tokës se panelet diellore nuk gjeneronin energji, se kishin probleme me furnizimin me energji elektrike dhe se po përdornin një bateri rezervë.

Tri orë pas uljes, JAXA vendosi të mbyllë SLIM, megjithëse i kishte mbetur ende 12 për qind energji, në mënyrë që të mund të "zgjohej" përsëri në rast se ndryshon këndi në të cilin Dielli shkëlqen në panele.

Sonda japoneze Smart Lander aterron në Hënë, por ka një problem • KosovaPress

"Ndoshta kur pozicioni i Diellit ndryshon, sistemi do të rindizet nëse rrezet e Diellit mbushin qelizat diellore. Kjo mund të ndodhë brenda një jave ose më shumë sepse panelet e anijes janë të kthyera nga perëndimi," shpjegon JAXA.

Çfarë duhet të studiojë SLIM në Hënë?

SLIM do të studiojë sipërfaqen në jug të Detit të Heshtjes për një periudhë të shkurtër kohe.

Objektivi i tij është një vend pranë një krateri të vogël me ndikim brenda një rrafshinë të njohur si Deti i Nektarit, i cili besohet se është formuar nga aktiviteti i lashtë vullkanik, ku do të studiohet përbërja e shkëmbinjve, të cilët mund të ndihmojnë në kuptimin më të mirë të formimit dhe zhvillimit të Hënës.

Deri më sot, vetëm katër vende kanë arritur të zbarkojnë një anije kozmike në Hënë: SHBA, ish-BRSS, Kina dhe India.

JAXA planifikon të dërgojë astronautin e saj në Hënë në vitet e ardhshme si pjesë e programit Artemis të NASA-s.

A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
503
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024