Drejtuesit gjermanë të trenave nisin grevën më të gjatë ndonjëherë
Lajme
Lexohet për: 2 min.
4 muaj më parë
Linku u kopjua

Drejtuesit gjermanë të trenave filluan të mërkurën grevën e tyre më të gjatë ndonjëherë, në një mosmarrëveshje në rritje me Deutsche Bahn mbi pagat dhe kushtet e punës.

Sindikata gjermane e shoferëve të trenave (GDL) tha se aksioni i grevës në trenat e pasagjerëve filloi në orën 2 të mëngjesit sipas orës lokale (0100 GMT) dhe do të vazhdojë deri të hënën në orën 18:00.

Operatori kombëtar hekurudhor tha se shërbimet e tij hekurudhore në distanca të gjata, rajonale dhe periferike do të preken masivisht për shkak të grevës nga 23 janari deri më 29 janar.

Ai këshilloi pasagjerët që të kontrollojnë lidhjet e tyre 24 orë para udhëtimit, ta shtyjnë udhëtimin nëse është e mundur dhe të përdorin biletën e tyre në një datë të mëvonshme.

Deutsche Bahn i bëri thirrje gjithashtu bashkimit të kthehet në tryezën e bisedimeve.

“Tani është koha për t'u bashkuar, për të negociuar, për të gjetur kompromise. Ne jemi të gatshëm të takohemi në çdo kohë dhe në çdo vend, për negociata dhe diskutime”, tha një zëdhënëse e Deutsche Bahn për transmetuesin publik ARD.

Greva e fundit është aksioni i katërt dhe më i gjatë industrial nga sindikata në raundin e negociatave kolektive në vazhdim me Deutsche Bahn. Sindikata po insiston për një rritje të pagës, gjithashtu uljen e orarit të punës për punëtorët me turne, nga 38 në 35 orë në javë, pa ulje page. /AA

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024