Oppenheimer kryeson nominimet për Oscar
Kulturë
Lexohet për: 2 min.
5 muaj më parë
Linku u kopjua

Oppenheimer kryeson nominimet për çmimet Oscar të këtij viti – me nominime të mëdha edhe për rivalin Barbie.

Epika e Christopher Nolan që eksploron historinë e vërtetë të bombës së parë atomike është në pritje për 13 Oscar, duke përfshirë regjinë më të mirë dhe filmin më të mirë, ndërsa Barbie ka tetë nominime, përfshirë edhe filmin më të mirë.

Dy filmat e kundërt polare ndezën fenomenin Barbenheimer kur të dy u publikuan në të njëjtën ditë në korrik të vitit të kaluar. Ndërsa të dyja ishin hite të mëdha, ishte Barbie ajo që fitoi betejën në arkë, duke sjellë më shumë se 1 miliard dollarë.

Yjet e Oppenheimer, Cillian Murphy, Robert Downey Jr dhe Emily Blunt janë të gjithë në garë për çmimet e aktrimit, me Ryan Gosling të Barbie dhe America Ferrera gjithashtu në garë - por Margot Robbie nuk hyri në listën e ngushtë të aktores më të mirë.

Yjet duke përfshirë Emma Stone (Poor Things), Bradley Cooper (Maestro) dhe Robert De Niro (Killers of The Flower Moon) janë gjithashtu në garë për çmime aktrimi, me Carey Mulligan (Maestro) dhe Blunt që përfaqësojnë shpresat britanike. /Skynews/

Filmat me më së shumti nominime:

Oppenheimer - 13

Poor Things - 11

Killers Of The Flower Moon - 10

Barbie - 8

Maestro – 7

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024