Sarafov në Izrael, diskuton aspektet ligjore të kundërterrorizmit
Bota
Lexohet për: 3 min.
4 muaj më parë
Linku u kopjua

Prokurori i Përgjithshëm bullgar në detyrë, Borislav Sarafov, u bashkua me krerët dhe zyrtarët e lartë të shërbimeve të prokurorisë të Izraelit, vendeve anëtare të BE-së, SHBA-së dhe vendeve të tjera për një diskutim të aspekteve ligjore të kundër-terrorizmit në nivel ndërkombëtar, njoftoi të martën shërbimi i prokurorisë bullgare. Takimi në Tel Aviv u organizua nga Ministria izraelite e Drejtësisë.

“Ne jemi të detyruar të luftojmë kundër terrorizmit në emër të komunitetit ndërkombëtar dhe qytetarëve të vendeve anembanë botës që ndajnë parimet e drejtësisë dhe humanizmit”, tha në fillim të takimit Prokurori i Përgjithshëm i Izraelit Gali Baharav-Miara.

Nga ana e tij, Prokurori i Shtetit i Izraelit, Amit Aisman, theksoi rëndësinë globale të luftimit të organizatave terroriste dhe përdorimit të instrumenteve ligjore në këtë proces.

Prokurori i Përgjithshëm Borislav Sarafov theksoi rolin aktiv që Bullgaria ka në kundërterrorizmin brenda BE-së: garantimin e sigurisë së kufijve të jashtëm të Bashkimit dhe ndjekjen penale të autorëve të sulmeve terroriste dhe anëtarëve të grupeve radikale.

Sarafov kujtoi se autorët e një akti terrorist në aeroportin e Burgas Sarafovo në vitin 2012 kanë marrë dënimet më të ashpra sipas ligjit bullgar, megjithëse në mungesë të tyre. "Bullgaria dhe institucionet e saj të zbatimit të ligjit do të vazhdojnë të tregojnë zero tolerancë ndaj manifestimeve të radikalizmit," tha më tej Sarafov.

Më 18 korrik të vitit 2012, një sulmues vetëvrasës, i identifikuar si Mohamad Hassan El Husseini (shtetas i dyfishtë libanez-francez), hodhi veten në erë pranë një autobusi që transportonte turistë izraelitë në aeroportin Sarafovo në Burgas (në Detin e Zi).

Në shtator të vitit 2020, Hassan El Hajj Hassan, 28 vjeç (shtetas i dyfishtë libanezo-kanadez) dhe Meliad Farah, 35 (shtetësia e dyfishtë libanezo-australiane), u dënuan me burgim të përjetshëm për terrorizëm, vrasje të gjashtë personave (pesë pushues izraelitë dhe shoferin e tyre bullgar), tentativë për vrasje të 35 personave dhe dëmtim të pronës (shkatërrim i autobusit në të cilin shpërtheu bomba dhe një tjetër që ishte parkuar aty pranë).

Pjesëmarrësit në diskutime u njohën me hetime të shumta të kryera nga autoritetet izraelite në përpjekje për të mbyllur kanalet e financimit të operacioneve terroriste në mbarë botën.

Në kuadër të vizitës së tij të punës në Izrael, Sarafov zhvilloi bisedime me përfaqësues të Departamentit Amerikan të Drejtësisë, zyrtarë të lartë të Zyrës së Prokurorit Publik Federal të Gjermanisë dhe të tjerë./BTA/

A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
4
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024