Bullgaria cakton 14 zona të mbrojtura për florën dhe faunën e egër
Lajme
Lexohet për: 3 min.
2 muaj më parë
Linku u kopjua

Ministri i Mjedisit dhe Ujërave të Bullgarisë Julian Popov ka lëshuar urdhër për caktimin e 14 zonave të mbrojtura për ruajtjen e habitateve natyrore dhe florës dhe faunës së egër, siç është raportuar në faqen e internetit të Ministrisë së Mjedisit të premten.

Zonat janë lumenjtë Kamchia, Stara Reka, Banska, Kayaliyka, Blatnitsa, Martinka, Omurovska Reka, Pyasachnik, Golyama Kamchia, Skat, Tsibritsa, Chernata Mogila,  Blyagornitsa dhe Stranzha. U bëhen ndryshime dhe shtesa në urdhrat për përcaktimin e zonave të mbrojtura plazhi Shkorpilovtsi dhe Galata.

Llojet e ndryshme të habitateve natyrore sipas Aktit të Biodiversitetit, i nënshtrohen mbrojtjes në zonat e përcaktuara. Zonat e mbrojtura u shpallën me qëllim mbrojtjen dhe mirëmbajtjen e llojeve të habitateve natyrore, specieve, popullatave të tyre dhe shpërndarjes brenda kufijve të zonave, me qëllim arritjen dhe ruajtjen e statusit të tyre të favorshëm të ruajtjes në rajonin biogjeografik përkatës.

Urdhri që përcakton secilën prej zonave të mbrojtura përfshin ndalime specifike për aktivitete të caktuara. Ato do të shpallen në Gazetën e Shtetit dhe më pas do të publikohen në Sistemin Informativ Natura 2000 për Zonat e Mbrojtura në https://natura2000.egov.bg/.

Fushat në fjalë janë:

• Zonë e mbrojtur BG0000141 lumi Kamchia ka një sipërfaqe prej 1.593.633 m metra katrorë dhe ndodhet në Distriktin Varna, në Detin e Zi.

• Zona e mbrojtur BG0000279 Stara Reka ka një sipërfaqe prej 3.348.057 m2 dhe ndodhet në rrethin Targovishte, Bullgaria Verilindore.

• Zonë e mbrojtur BG0000434 lumi Banska ka një sipërfaqe prej 807.163 m2 dhe ndodhet në rrethin Haskovo, Bullgaria Jugore.

• Zonë e mbrojtur BG0000435 lumi Kayaliyka ka një sipërfaqe prej 736.696 m2 dhe ndodhet në distriktin Plovdiv, Bullgaria Jugore Qendrore.

• Zonë e mbrojtur BG0000441 lumi Blatnitsa ka një sipërfaqe prej 10.239.615 m2 dhe ndodhet në distriktin Stara Zagora, Bullgaria Jugore Qendrore.

• Zonë e mbrojtur BG0000442 lumi Martinka ka një sipërfaqe prej 7.396.641 m2 dhe ndodhet në rrethin Haskovo, Bullgaria Jugore.

• Zona e mbrojtur BG0000443 Omurovska Reka ka një sipërfaqe prej 8.191.050 m2 dhe ndodhet në distriktin e Plovdivit, Bullgaria Jugore Qendrore.

• Zonë e mbrojtur BG0000444 lumi Pyasachnik ka një sipërfaqe prej 14.127.484 m2 dhe ndodhet në distriktin Plovdiv, Bullgaria Jugore Qendrore.

• Zonë e mbrojtur BG0000501 lumi Golyama Kamchia ka një sipërfaqe prej 5.881.655 m2 dhe ndodhet në rrethin Shumen, Bullgaria Verilindore.

• Zona e mbrojtur BG0000508 lumi Skat ka një sipërfaqe prej 3.994.963 m2 dhe ndodhet në rrethin Vratsa, Bullgaria Veriperëndimore.

• Zona e mbrojtur BG0000509 Tsibritsa ka një sipërfaqe prej 8.876.088 m2 dhe ndodhet në distriktin Montana, Bullgaria Veriperëndimore.

• Zona e mbrojtur BG0000516 Chernata Mogila ka një sipërfaqe prej 116.624 m2 dhe ndodhet në distriktin Veliko Tarnovo, Bullgaria Veriore Qendrore.

• Zonë e mbrojtur BG0000612 Lumi Blyagornitsa ka një sipërfaqe prej 15.567.181 m2 dhe ndodhet në distriktin Sliven, Bullgaria Juglindore.

• Zona e mbrojtur BG0001007 Stranzha ka një sipërfaqe prej 1.535.296.143 m2 dhe ndodhet në Distriktin e Burgasit, në Detin e Zi.

Lexo po ashtu
Parashikimi i motit
• Zonë e mbrojtur BG0000100 plazhi Shkorpilovtsi ka një sipërfaqe prej 64.569.967 m2 dhe ndodhet në distriktin Varna, në Detin e Zi.

• Zona e mbrojtur BG0000103 Galata ka një sipërfaqe prej 38.535.655 metra katrorë dhe ndodhet në distriktin Varna, në Detin e Zi. /BTA

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024