Instituti bullgar për Antarktik: Do të përpiqemi të arrijmë në ishullin Smith të pa eksploruar
Lajme
Lexohet për: 3 min.
4 muaj më parë
Linku u kopjua

Sapo grupi i fundit i ekspeditës së 32-të bullgare të Antarktidës të arrijë në ishullin Livingston, bullgarët do të përpiqen të arrijnë në ishullin e pabanuar Smith, tha kreu i ekspeditës Christo Pimpirev në një intervistë për BTA pas prezantimit të librit të tij "Astoponi i Antarktikut" në Lovech të mërkurën në mbrëmje.

Grupi do të niset për në kontinentin e akullt më 26 janar. Pimpirev do të shoqërohet nga Admirali Boyan Mednikarov, drejtues i Akademisë Detare në Varna, pjesë e Konsorciumit Bullgar të Bazës Antarktike dhe Anieve Kërkimore, së bashku me Universitetin e Sofjes dhe atë Bullgar Instituti i Antarktikut.

Pjesë e grupit do të jetë edhe drejtori i përgjithshëm i Agjencisë Bullgare të Lajmeve Kiril Valchev. Do të udhëtojnë edhe disa shkencëtarë dhe do të vazhdojnë të zbatojnë programin shkencor të përcaktuar për ekspeditën e sivjetme bullgare në Antarktidë, tha Pimpirev.

Lyubov Kostova, ish-drejtor i Këshillit Britanik në Bullgari, do të bëjë materiale speciale për studentët e shkollave dhe universiteteve për të popullarizuar ndryshimet klimatike dhe për të dhënë përgjigje se si të mbrohet mjedisi, pse Antarktida është laboratori më i madh natyror dhe si shkencëtarët tanë eksplorojnë kontinentin.

"I gjithë programi është mjaft interesant, por shumica e shkencëtarëve janë në Antarktidë për momentin. Anija niset më 10 shkurt dhe do të ketë më pak prej tyre në bazë. Pa mbështetjen e vlefshme të anijes, ne nuk do të mund të vizitoni vende që nuk janë eksploruar”, tha Pimpirev.

Pimpirev tha gjithashtu se me grupin e fundit synohet të vizitohet një ishull pothuajse i pa eksploruar në arkipelagun e Shetland-it Jugor - ishulli Smith.

"Është relativisht afër ishullit tonë Livingston, por është më i larti në të gjithë arkipelagun e Shetlandit të Jugut. Është shumë e vështirë për t'u qasur. Fqinjët dhe miqtë tanë, spanjollët, të cilët kanë një anije prej 20 vitesh, kanë bërë disa tentativat për të arritur në breg me anije por nuk kanë pasur sukses. Kushtet janë jashtëzakonisht të pafavorshme, dhe këta janë disa nga marinarët më të mirë në botë. Nëse ia dalim, do të jetë një arritje e madhe. Nëse asgjë tjetër, do ta filmojmë me një dron”, tha studiuesi.

Ai tha se studimi i këtij ishulli do të jetë synimi i ekspeditës së ardhshme, pasi ka një gjeologji shumë unike në të gjithë strukturën e ishujve Shetland Jugor. Shkëmbinjtë atje kanë dalë nga 50-60 km thellësi, ku formohen diamante dhe shkencëtarët mund të presin të gjejnë ndonjë gjë në këtë ishull.

Sipas Pimpirev, ekspedita e sivjetme ishte një sukses i madh pasi u bënë disa hulumtime shumë të thella. Ai gjithashtu theksoi se ndërtimi i laboratorit të ri modern kërkimor në bazën bullgare po shkon jashtëzakonisht mirë. Struktura metalike është pothuajse e përfunduar dhe panelet e murit tashmë janë duke u vendosur. Së shpejti do të mbulohet edhe çatia e godinës.

Pimpirev prezantoi në Lovech librin e tij "Astopisti i Antarktikut" së bashku me bashkautoren Iglika Trifonova. /BTA

A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
505
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024