Zhvillimet në Luginën e Preshevës, Bislimi takohet me deputetin Kamberi
Lajme
Lexohet për: 1 min.
4 muaj më parë
Linku u kopjua

Zëvendëskryeministri i Kosovës Besnik Bislimi ka takuar sot deputetin e vetëm shqiptar në Parlamentin e Serbisë, Shaip Kamberi, me të cilin ka diskutuar mbi zhvillimet aktuale për sa i përket pozitës së shqiptarëve në Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë.

Bashkëpunimi i vazhdueshëm është i rëndësishëm për adresimin e shtypjes e diskriminimit sistematik me të cilin ballafaqohen bashkatdhetarët tanë, u tha në takim.

Bislimi tha se Qeveria e Kosovës gjatë këtij viti ka ndarë 3 milionë euro për Luginën, mbështetje financiare kjo më e madhe për 50 për qind, një milion më shumë sesa për vitin 2023, e gjithë kjo me qëllim mbështetjes në ruajtjen dhe promovimin e identitetit kombëtar, traditave, kulturës e gjuhës shqipe.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024