Elon Musk kërkon një tjetër pagesë të madhe nga Tesla
Bota
Lexohet për: 2 min.
6 muaj më parë
Linku u kopjua

Elon Musk thotë se dëshiron një aksion shumë më të madh në Tesla sesa ai që e bëri atë tashmë njeriun më të pasur në planet.

Në një seri postimesh në X mbrëmjen e së hënës, Musk tha se nuk do të dëshironte ta rriste Tesla-n për t'u bërë lider në inteligjencën artificiale dhe robotikë pa një plan kompensimi që do t'i jepte atij pronësinë e rreth 25% të aksioneve të kompanisë. Kjo do të ishte rreth dyfishi i afërsisht 13% të aksioneve që ai zotëron aktualisht.

Veçanërisht, Musk mbante një aksion prej më shumë se 20% në Tesla përpara se të shiste një numër të madh aksionesh për të blerë X, kompaninë e mediave sociale që ai bleu më shumë se një vit më parë për 44 miliardë dollarë.

Tesla mbetet lider në automjetet elektrike, por konkurrenca po fiton terren. Musk ka thënë se e ardhmja e kompanisë qëndron në AI dhe robotikë.

Në janar të vitit 2022, ai tha në një telefonatë me analistët e Wall Street se ai beson se qëllimi i kompanisë për të ndërtuar një robot humanoid është teknologjia më e rëndësishme që po zhvillon. Musk tha për robotin e tij të planifikuar, "Unë mendoj se ky ka potencialin të jetë më i rëndësishëm se biznesi i automjeteve me kalimin e kohës"./CNN

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024