“Linja e Jetës”, organizata që po ndihmon në parandalimin e vetëvrasjeve
Intervista
Lexohet për: 2 min.
4 muaj më parë
Linku u kopjua

Një 55-vjeçar është djegur brenda veturës në fund të muajit dhjetor në Prizren. I gjithë rasti u cilësua si vetëvrasje. E kjo nuk ishte e vetmja, pasi gjatë vitit që lëmë pas ndodhën edhe 39 vetëvrasje të tjera.

Ky numër është në rënie, pasi në vitin 2022, kishin ndodhur 41 raste të tilla. Në gjithë këto situata të rënda, është një organizatë që po ndihmon në parandalim.

Ata kanë hapur një linjë telefonike falas dhe në mënyrë anonime, ku telefonatat trajtohen pa paragjykime nga vullnetarë.

Quhet “Linja e Jetës”, ku vetëm gjatë këtij viti kishin rreth 7 mijë thirrje, e ku gjatë bisedave i treguan se nuk janë vetëm.

Megjithë suksesin e arritur që nga vitit 2019, kur edhe u krijua kjo linjë telefonike, sfidë i mbetet orari, pasi punojnë vetëmnga ora 14:00 deri në orën 2:00 pas mesnate, e jo 24 orë, në shtatë ditë të javës. E gjithë kjo për shkak të mungesës së parave.

Drejtori i organizatës “Linja e jetës“, Bind Skaja për KosovaPress, tha se që nga viti 2019, kur është themeluar ‘Linja e Jetës’, nuk ka ndonjë telefonatë që ka përfunduar në vetëvrasje.

Skaja theksoi se “Linja e Jetës”, nuk ofron këshilla, por tenton të dëgjojnë se çka është problemi dhe në fund të përfundojnë bashkëbisedimin me personin që të bien në një përfundim të përbashkët.

Sipas tij, arsyeja që punojnë nga ora 14:00 deri në 2:00 pas mesnate e jo 24 orë, është që nuk kanë financa për të paguar punëtorët dhe energjinë elektrike. Ai shtoi se po synojnë që të bëhet 24/7.

Ai shtoi se ata që kanë mendime për të bërë vetëvrasje, duhet të jenë të lirë për të telefonuar dhe për ta kuptuar se nuk janë vetëm.

Përndryshe, sipas statistikave që Policia e Kosovës i ka dërguar KosovaPress-it, nga janari deri në nëntor të vitit që lamë pas, janë vetëvrarë 39 persona. Ndërsa, në vitin 2022, janë vetëvra 43 persona. Kushdo që ndihet vetëm dhe ka nevojë për mbështetje, mund të telefonojë në numrin 0800-12345, pa pagesë dhe anonim.

Lajmi i plotë në sistemin me parapagim...

A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
503
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024