Sveçla: Është koha e fundit që Prokuroria të ngritë aktakuza për sulmin në Banjskë
Lajme
Lexohet për: 3 min.
2 muaj më parë
Linku u kopjua

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla ka deklaruar se është koha e fundit që Prokuroria e Kosovës të fillojë me ngritjen e aktakuzave sa i përket personave që kanë marrë pjesë në sulmin e Banjskës në 24 shtator të vitit të kaluar. Ai tha se ka prova e incizime të mjaftueshme për të ngritur aktakuza.

Ministri Sveçla, derisa ka raportuar në Komisionin për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes, për raportin vjetor të punës 2023, tha se ky institucion qëndron mirë, derisa shtoi se në Policinë e Kosovës, investimet kapitale janë rritur, porse sipas tij, edhe procedurat janë përshpejtuar.

Pas prezantimit të raportit nga ana e ministrit, deputeti nga Vetëvendosje, Enver Dugolli ka kërkuar sqarim nga ministri Sveçla, përse nuk është ngritur ende asnjë aktakuzë për rastin e Banjskës. Po ashtu ai ngriti edhe çështjen sa i përket furnizimit të njësive patrolluese me armë të gjata.

Sa i përket sulmit në Banjskë, Sveçla tha se është koha e fundit që Prokuroria të fillojë me ngritjen e aktakuzave apo të paktën e një raporti përfundimtar.

Sipas tij, parandalimi më i mirë që mos të ndodhin këso lloj sulmesh, është përndjekja e pjesëmarrësve në këtë sulm.

Mes tjerash, ai ka potencuar se vonesat dhe toleranca nga ‘dikush tjetër’ i ka trimëruar ata që të vinë deri tek rasti i Banjskës.

Ndërkaq, sa i përket armëve të gjata, ai tha se janë në proces, dhe se të gjitha patrullat do të pajisjen me to.

Ndërsa, deputeti nga PDK, Rashit Qalaj, është shprehur i shqetësuar lidhur me situatën në trafik. Ai ka akuzuar Ministrinë e Infrastrukturës për objektivat e parapara që nuk ka arritur t’i realizojë. Po ashtu edhe autoshkollat, që sipas tij, duhet të kenë një qasje më strikte.

Ndërsa, ka thënë se koeficienti pagës për zjarrfikësit ende nuk është rregulluar.

Për këtë, Sveçla tha se do të menaxhohen e paguhen nga niveli qendror.

Ai po ashtu tha se janë duke i shqyrtuar me Sindikatën e Policisë, kërkesat e tyre, porse ka ritheksuar se jo të gjithë kërkesat e tyre mund të jenë të plotësueshme për shkak që barra financiare ua pamundëson këtë.

Ndërkaq, kryetari i këtij komisioni, Bekë Berisha, ka pyetur nëse MB-ja ka ndonjë iniciativë që PK-së t’i shtohet ndonjë privilegj tjetër, po ashtu edhe sa i përket emergjencave.

Për këtë, ministri Sfeçla tha se janë duke diskutuar me sindikatën e PK-së për një serë hapash në aspektin e privilegjeve sa i përket këtij institucioni.

Lajmi i plotë në sistemin me parapagim.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024