Shpërthen vullkani në Japoni, paralajmërohet rrezik nga gurët e mëdhenj
Lajme
Lexohet për: 1 min.
4 muaj më parë
Linku u kopjua

Agjencia Meteorologjike e Japonisë njoftoi se një shpërthim vullkanik ndodhi sot  në ishullin Suwanosejima në prefekturën Kagoshima në jugperëndim të vendit.

Transmetuesi publik japonez NHK raportoi se shpërthimi ndodhi rreth orës 0.22 të mëngjesit me orën lokale (15:22 GMT).

Asnjë dëm nuk u konfirmua nga shpërthimi, njoftoi NHK, duke cituar një stacion policor lokal në prefekturën Kagoshima.

Banorët në afërsi të vullkanit janë këshilluar të marrin masat e nevojshme për sigurinë e tyre, tha agjencia.

Qeveria e ka ngritur nivelin e alarmit në shkallën tre nga pesë për zonën e Suwanosejima, që do të thotë se njerëzit nuk duhet t'i afrohen kraterit.

Ata paralajmërojnë se gurë të mëdhenj mund të hidhen në ajër në një rreze prej dy kilometrash nga krateri.

A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
508
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024