14 vjet nga tërmeti shkatërrues në Haiti
Bota
Lexohet për: 1 min.
4 muaj më parë
Linku u kopjua

316 mijë njerëz kanë vdekur nga tërmeti i fuqishëm që goditi Haitin më 12 janar  2010.

Qytetet më të shkatërruara dhe më të prekura nga tërmeti në Amerikën qendrore Leogane dhe Port-o-Princ (kryeqyteti i Haitit), kjo bëri që në Haiti një e katërta e popullatës të vdisnin dhe një pjesë tjetër e tyre të zhduket.

Banorët e Haitit jugor, sidomos të rrethinës së kryeqyteti, kanë humbur vendet e tyre.

Tërmeti i fuqishëm prej 7 shkallë Rihter, ishte më i rëndi në 200 vjetët e fundit.

Haiti ka nëntë milionë banorë dhe është njëri nga vendet më të varfra në hemisferën perëndimore.

A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
502
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024