Denkov: Inflacioni, problemi i vetëm i Bullgarisë në rrugën drejt hyrjes në Eurozonë
Ballkani
Lexohet për: 2 min.
3 muaj më parë
Linku u kopjua

E vetmja gjë që e pengon Bullgarinë për eurozonën është inflacioni më i lartë, tha kryeministri i Bullgarisë Nikolai Denkov të mërkurën në një sesion pyetjesh dhe përgjigjesh me publikun në Facebook me rastin e muajit të shtatë të kabinetit të tij në detyrë.

“Para disa ditësh pata mundësinë të takohesha me presidenten e Bankës Qendrore Evropiane dhe ajo më tha se inflacioni është e vetmja gjë për të cilën duhet të punojmë. Ne po diskutojmë me ministrin e Financave se çfarë mund të bëjmë më shumë për të ulur inflacionin. Një pjesë e inflacionit tonë vjen nga të ardhurat më të larta në vitet e fundit, të cilat janë më të larta se inflacioni, por edhe për shkak të rimbushjes që kemi përjetuar dhe rritjes më të lartë, e cila ishte një nga më të lartat në BE vitin e kaluar," tha Denkov.

"Vetëm sivjet rritja me 20 për qind e pagës minimale rrit detyrimisht paga të tjera. Kur rrisim pagën minimale, ulim pabarazinë dhe ky është një nga problemet më të mëdha në vend", vuri në dukje kryeministri.

“Plani im për këtë vit, kur i afrohemi përfundimit të programit të qeverisë për 2024, është përgatitja e një programi qeveritar për vitet në vijim, deri në fund të mandatit, i cili do të fokusohet ekskluzivisht në problemet demografike, shëndetin, arsimi”, shtoi ai.

"Ne nuk jemi më vendi me kostot më të ulëta të punës, pasi me rritjen e të ardhurave ne kemi kaluar Hungarinë dhe Bullgaria është tani e para e fundit," përfundoi Denkov. /BTA

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024