Nesër nis gjykimi ndaj Dragisha Milenkoviq, i akuzuar për krime lufte
Lajme
Lexohet për: 1 min.
3 muaj më parë
Linku u kopjua

Nesër (e mërkurë) nis gjykimi në Gjykatën Themelore në Prishtinë kundër serbit Dragisha Milenkoviq, nën akuzën për “krime të luftës kundër popullatës civile”.

I njëjti pritet që nesër të përballet me dëshmitarët të cilët janë ftuar të dëshmojnë për vuajtjet dhe torturat që i kishin përjetuar në atë kohë.

Në thirrjen për shqyrtim që ka siguruar KosovaPress, një prej dëshmitarëve në këtë seancë është edhe qytetari nga Suhareka, Arsim Zyba, i cili do të japë dëshminë e tij gjatë kohës kur ishte i burgosur në burgun e Dubravës.

I akuzuari Milenkoviq është në paraburgim në Burgun e Sigurisë së Lartë në Podujevë.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024