Gazetarët nën mëshirën e askujt
Lajme
Lexohet për: 4 min.
3 muaj më parë
Linku u kopjua

2023-ta ishte viti më i vështirë pasi ka pasur më së shumti sulme që nga koha kur Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës i mban shënimet. Gazetarët u gjenden para sfidave të mëdha dhe pa mbrojtje e drejtësi, sidomos gjatë raportimit në veri të vendit, ku ishin afër 30 sulme vetëm gjatë fundit të muajit maj dhe fillimit të qershorit.

Sulmet e 16 qershorit për gazetarët ishin të qëllimshme nga serbët që protestonin në veri, madje ata dëgjuan organizatorët teksa thonin njëri-tjetrit për t’i sulmuar gazetarët atë ditë.

Gazetarët kujtojnë atë sulëm dhe situata të rënda në veri, teska shprehen të zhgënjyer me reagimin e institucioneve të siguri.

Sfidë ishte edhe në qytetet tjera të Kosovës. 73 sulme janë raportuar por pak nga ata morën drejtësi. Disa nga ata ende kujtojnë fjalët “Mos dil jashtë nëse dëshiron të jetosh edhe ndonjë ditë”.

Megjithatë, Policia e Kosovës në një përgjigje me shkrim, i ka thënë KosovaPress-it, se gjatë periudhës kohore janar-tetor të vitit të kaluar, janë trajtuar 28 raste që lidhen me gazetarët për veprat penale si kanosje, zjarrvënje, dëmtim prone, sulm dhe ndërhyrje në sistemin kompjuterik.                                                                

Gazetari i emisionit KIKS në Klan Kosova, Herolind Ademi është kërcënuar nga Bujar Behrami, i cili kishte një IPTV ilegale. Ademi tha se pasi që Behrami kishte kuptuar që është gazetar, ai ka filluar ta kërcënojë me marrje jete.

Ademi shtoi se duhet të merren masa më të rrepta nga gjykata në mënyrë që mos të përsëriten më këto kërcënime.

Ndërsa, gazetari i KosovaPress-it, Alidin Damati, i cili raportoi nga veriu i vendit,  tha se është ballafaquar me situata të ndryshme duke u përfshirë edhe sulmet fizike.

Ai u shpreh se është i zhgënjyer me institucionet e drejtësisë, të cilët mbi 70 për qind të rasteve nuk kanë ndërmarrë veprime adekuate ndaj sulmeve, dhe si rrjedhojë e kësaj, autorët e këtyre sulmeve nuk janë identifikuar asnjëherë.

Po ashtu, gazetarja e IndeksOnline, Laura Kerolli, e cila është sulmuar me shok-bombë në të dy këmbët e saj, në veri të Kosovës, më 16 qershor të vitit të kaluar, ka thënë se atë ditë në Leposaviq shumë gazetarë janë goditur pa mëshirshëm nga grupet kriminale.

Kryetari i Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës, Xhemajl Rexha tha se fokusi më i madh i sulmeve ishte në veri të Kosovës, pasi që kanë qenë rreth 30 sulme të gazetarëve.

Rexha theksoi AGK nuk mund ta mirëkuptoje situatën politike në veri, sepse besojnë që drejtësia duhet ta përfundoje punën e saj, pavarësisht se çfarë ndodhe me anën e politikës.

Ai shtoi se AGK ka një bashkëpunim shumë të mirë me Policinë e Kosovës, por kur shkon rasti në prokuroria dhe gjykatat, atëherë gjykatat ngadalësohen dhe shkojnë me një ritëm i cili e humb edhe efektin e arritjes së drejtësisë.

E pas situatës së tensiunuar në veri dhe lëndimeve të gazetarëve, në nëntor është bërë shpërndarja e mjeteve mbrojtëse për gazetarët që raportojnë nga terrenet me rrezikshmëri, të dhuruara nga FPU dhe RSF – me ndërmjetësimin e zyrtares ligjore të European Centre for Press and Media Freedom ECPMF.

Mjetet mbrojtëse, jelekë antiplumb, helmeta dhe pakoja e ndihmës së parë, janë shpërndarë te 20 media (televizione dhe portale), që kanë raportuar nga pjesa veriore e Kosovës.

Lajmi i plotë në sistemin me parapagim.

Përndryshe, në vitin 2022 janë sulmuar 33 gazetarë./A.Shala/

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024