Policia portugeze paralajmëron protesta për pagesat e rritjes së detyrimeve
Bota
Lexohet për: 3 min.
6 muaj më parë
Linku u kopjua

Platforma e sindikatave të policisë së sigurisë publike të Portugalisë (PSP) dhe oficerëve të Gardës Kombëtare (GNR) vendosën të premten të organizojnë demonstrata në pjesë të ndryshme të vendit më 31 janar për të kërkuar pagesën të një suplementi misioni, siç i takon policisë gjyqësore.

"Më 31 janar, ne simbolikisht do të tubohemi në zona të ndryshme të vendit, duke mobilizuar të gjithë profesionistët e PSP dhe GNR," tha Bruno Pereira, përfaqësuesi i platformës së sindikatave, para gazetarëve jashtë selisë së PSP në Porto pas një takimi që zgjati mbi tri orë.

Pa dhënë më shumë detaje për natyrën e kësaj demonstrate kombëtare, Bruno Pereira vetëm tha se mund të ketë ndikim në kapacitetin e reagimit të këtyre forcave të sigurisë pa rrezikuar megjithatë nevojat e publikut.

Protesta e anëtarëve të PSP dhe GNR filloi pasi qeveria miratoi, më 29 nëntor, pagesën e një suplementi misioni për oficerët e PJ (agjencia kryesore e hetimit penal në vend), e cila në disa raste mund të përfaqësojë një rritje prej gati 700 euro në muaj.

Platforma e sindikatave vendosi gjithashtu të shkëpusë plotësisht marrëdhëniet me Ministrinë e Brendshme (MAI) për shkak të mungesës së interesit, apatisë dhe rezistencës ndaj ruajtjes së të drejtave të profesionistëve të PSP dhe GNR, theksoi ai.

Bruno Pereira theksoi se këto forca të sigurisë do të vazhdojnë të "vulosin në të gjithë" qeverinë, kudo që të jenë anëtarët e saj.

“Ishte kjo qeveri që në tetë vjet nuk arriti të dinjitet statusin policor të profesionistëve të PSP dhe GNR, ndaj pavarësisht nëse ajo (qeveria) jep dorëheqjen apo jo, ne duhet të vazhdojmë ta kërkojmë atë”, theksoi ai.

Për përfaqësuesin e kësaj platforme, është diskriminuese që policia dhe personeli i GNR-së nuk marrin një shtesë misioni, siç ndodh me inspektorët e PJ-së, duke shkaktuar trajtim të ndryshëm midis forcave të ndryshme të sigurisë.

“Si ka mundësi që dy forcat policore në këtë vend, pasi nuk ka të tjera, të trajtohen në këtë mënyrë?”, tha ai.

Bruno Pereira theksoi se janë policia dhe GNR që janë reaguesit e parë, që merren me të paparashikueshmen dhe që shpëtojnë fëmijët, prindërit dhe gjyshërit në çdo situatë, ndaj janë ata që janë në radhën e parë të rrezikut.

Duke folur për një kërkesë të drejtë, përfaqësuesi i platformës sindikale theksoi se kjo çështje nuk duhet të harrohet pavarësisht zgjedhjeve të ardhshme dhe se ekzekutivi i ardhshëm duhet ta ketë prioritet këtë çështje. /LUSA

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024