SHBA shton 216.000 vende pune në dhjetor, shumë më e lartë se sa vlerësimet
Biznes
Lexohet për: 1 min.
3 muaj më parë
Linku u kopjua

Ekonomia amerikane shtoi 216.000 vende pune në dhjetor, shumë më e lartë se vlerësimet e tregut, njoftoi të premten Departamenti i Punës.

Pritshmëria e tregut për listat e pagave jo-bujqësore ishte të tregonte një fitim prej 170.000 në dhjetor.

Shtesat e vendeve të punës për nëntorin, nga ana tjetër, u rishikuan me 26.000 nga 199.000 në 173.000, sipas të dhënave nga Byroja e Statistikave të Punës.

Norma e papunësisë, megjithatë, ka mbetur e pandryshuar në 3.7% në dhjetor, krahasuar me një muaj më parë.

Vlerësimi i tregut për shifrën do të vinte në 3.8%. Gjithashtu, numri i të papunëve gjithashtu ka mbetur i pandryshuar në 6.3 milionë, sipas Departamentit të Punës. /AA

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024