Ka shkuar në 144 numri i të vdekurve nga tërmeti në Kinë
Lajme
Lexohet për: 1 min.
5 muaj më parë
Linku u kopjua

Numri i të vdekurve për shkak të një tërmeti me magnitudë 6.2 që goditi Kinën mbrëmjen e së hënës është rritur në 144, thanë autoritetet të premten.

Tërmeti goditi Kinën të hënën me epiqendrën e një vendbanimi në qarkun autonom Jishishan në Gansu, rreth 63 milje (101 kilometra) nga kryeqyteti provincial Lanzhou.

Ai preku gjithashtu provincën fqinje Qinghai, ku numri i të vdekurve u rrit në 31 të premten, përveç 113 banorëve të tjerë që humbën jetën në Gansu, raportoi transmetuesi publik i Kinës CGTN, duke cituar zyrtarë provincialë.

Të 31 vdekjet u raportuan në qytetin Haidong.

Autoritetet zhvendosën mijëra njerëz në vende më të sigurta, kryesisht në Gansu, mes temperaturave në rënie të dimrit.

Strehimore dhe tenda të përkohshme janë instaluar për njerëzit e goditur nga tërmeti në qytezën Zhongchuan, rreth 15 kilometra (9 milje) larg nga epiqendra e tërmetit.

Tërmeti më vdekjeprurës që nga viti 2014 në Kinë kishte prekur furnizimet me ujë dhe energji elektrike në rajon, ku shumica prej tyre janë restauruar deri të premten./AA/

A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
486
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024