​Vëzhguesi i PE: Askund s’kam parë atë që pashë në zgjedhjet në Serbi, të përsëriten votimet në Beograd
Lajme
Lexohet për: 4 min.
4 muaj më parë
Linku u kopjua

Deputeti socialist dhe demokrat Andreas Shider tha sot se nuk ka parë kurrë parregullsi sikur ka parë në zgjedhjet në Serbi dhe kërkoi përsëritjen e zgjedhjeve në Beograd.

"Unë vëzhgova shumë zgjedhje, por ato që u zhvilluan në Serbi ishin larg çdo standardi evropian," tha Shider për N1, i cili ishte gjithashtu anëtar i misionit të Parlamentit Evropian që vëzhgoi zgjedhjet në Serbi.

Ai mendon se do të ishte e nevojshme të bëhet një hetim ndërkombëtar, ose së paku të përsëriten zgjedhjet në Beograd, por në kushte të reja. Ai shtoi megjithatë se në Serbi është problem i madh të kryhet një hetim i pavarur dhe i hapur, sepse ndarja në shoqëri është e thellë, dhe sistemi gjyqësor dhe media shtetërore nuk janë mjaftueshëm të pavarura.

Shider tha në emisionin N1 se dita e zgjedhjeve në Serbi ishte shumë specifike dhe se vëzhguesit e huaj tashmë ishin të informuar nga misioni parazgjedhor se kushtet nuk ishin të barabarta, se presidenti Aleksandar Vuçiq dhe Partia e tij Progresive Serbe ishin të përfaqësuar në mënyrë disproporcionale në mediat shtetërore, ndërkohë që opozita kishte qasje të kufizuar, si dhe se njerëzit silleshin në zgjedhje nga jashtë.

Ai shprehu besimin se të paktën në zgjedhjet në Beograd, rezultati do të ishte ndryshe nëse zgjedhjet do të ishin organizuar më mirë dhe do të kishte pasur më pak mashtrime.

“Së pari, më lejoni të jem i qartë, kjo nuk është në përputhje me standardet evropiane, kjo është larg çdo standardi. Unë kam vëzhguar shumë zgjedhje, këto janë larg standardeve me të cilat jemi mësuar. Ata që kanë pushtet dhe kontroll mbi këto zgjedhje po shkojnë keq dhe nuk po punojnë në interes të vendit të tyre”, tha Shider.

Shider po ashtu ka rikujtuar se Komisioni Evropian, Këshilli Evropian dhe Parlamenti Evropian janë shumë kritikë ndaj procesit zgjedhor në Serbi dhe kjo, siç paralajmëroi, ka një ndikim negativ në negociatat për anëtarësim në BE.

Shider tha gjithashtu se është e vërtetë se në periudhën e kaluar zyrtarët e BE-së ishin shumë të sjellshëm ndaj autoriteteve në Serbi, gjegjësisht se komisionari për Zgjerim dhe disa zyrtarë të tjerë evropianë ishin "shumë të butë".

"Jo në kuptimin që nuk e dënuan Serbinë dhe popullin serb, por kur folën për sundimin e ligjit, lirinë e mediave. Ata duhet të jenë më të rreptë," beson ai.

Sipas tij, BE-ja duhet të jetë shumë e qartë dhe e mprehtë kur bisedon me zyrtarët serbë për sundimin e ligjit, gjyqësorin e pavarur, lirinë e mediave dhe zgjedhjet funksionale dhe të ndershme, sepse "standardet evropiane nuk janë në shitje".

“E gjithë kjo në Serbi nuk është e mirë dhe duhet të themi se duhet të jemi të ashpër, se nuk e pranojmë atë që po ndodh. Ne jemi thellësisht të shqetësuar dhe duhet të ketë një ndryshim në qëndrim dhe sjellje”, tha Shider.

Grupi i Socialistëve dhe Demokratëve (S&D) në Parlamentin Evropian (PE) njoftoi të hënën se raportet e besueshme të mashtrimit zgjedhor në Serbi shkaktojnë shqetësim serioz dhe bëri thirrje për një hetim të pavarur të të gjitha parregullsive të raportuara.

Në një deklaratë të publikuar në ueb sajtin e saj, grupi i Socialistëve dhe Demokratëve shprehu mbështetjen e tij të plotë për njerëzit në Serbi që kërkojnë drejtësi, demokraci dhe të ardhmen evropiane. /BETA

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024