Njerëzit që jetojnë mes gjelbërimit plaken më ngadalë në nivel qelizor
Shëndetësi
Lexohet për: 3 min.
5 muaj më parë
Linku u kopjua

Qëndrimi në natyrë bën mrekulli për trupin tonë; nga shëndeti më i mirë mendor në një zemër më të shëndetshme dhe sistem imunitar më të fortë. Prandaj, disa mjekë përshkruajnë fjalë për fjalë qëndrimin në natyrë si një formë trajtimi.

Hulumtimet e reja mund të kenë gjetur një shpjegim të mundshëm për disa nga këto përfitime. Përkatësisht, duket se njerëzit që jetojnë në zona me shumë gjelbërim zakonisht kanë një moshë biologjike më të re.

"Ky studim ishte një përpjekje për të përcaktuar sasinë e efekteve të dobishme të hapësirave të gjelbra në nivel qelizor," tha ekologu social Aaron Hipp nga Universiteti Shtetëror i Karolinës së Veriut.

Shkencëtarët analizuan 7.827 subjekte dhe mjediset në të cilat ata jetojnë dhe zbuluan se ata që jetojnë në vende me shumë parqe, kopshte, pemë dhe bimësi të tjera kanë telomerë më të gjatë. Telomeret janë skajet e kromozomeve dhe lidhen me jetëgjatësinë.

"Kjo ishte e vërtetë pavarësisht nga raca, statusi ekonomik ose nëse subjektet pinin duhan ose pinin alkool," shpjegoi Hipp. Sa herë që një qelizë ndahet, telomeret bëhen më të shkurtra, derisa qeliza nuk mund të ndajë më materialin e saj gjenetik.

"Kjo i bën telomerët shënues të rëndësishëm të moshës biologjike. Ato tregojnë se sa 'të lodhura' janë qelizat tona. Ne e dimë se shkalla e konsumimit të telomereve mund të ndikohet nga faktorë të ndryshëm, si stresi," tha Scott Ogletree nga Universiteti i Edinburgut.

Dihet tashmë që zonat e gjelbra lehtësojnë nivelet e stresit. Bimët mbrojnë nga temperaturat e larta, reduktojnë ndotjen e ajrit dhe zhurmat. Hapësirat e gjelbra inkurajojnë aktivitetin fizik dhe ndërveprimet sociale dhe shoqërohen me një rrezik më të ulët të krimit.

"Të jesh ‘i gjelbër’ mund të zvogëlojë moshën biologjike të një personi me 2.2 deri në 2.6 vjet," llogaritën Ogletree dhe kolegët.

Problemi i ndotjes së ajrit

Por fuqia e natyrës ka kufijtë e saj. Kur shkencëtarët morën parasysh faktorët e rrezikut si ndotja e ajrit, efektet pozitive të hapësirave të gjelbra u zhdukën.

Përveç kësaj, shkencëtarët vunë në dukje se ndikimi i mjedisit natyror nuk ishte aq i theksuar tek gratë, kur shihej si një grup i veçantë, duke sugjeruar se rreziqet shtesë të sëmundjeve ose stresi mund të luajnë një rol më të madh në gjatësinë e telomereve.

Hulumtimi u botua në revistën “Science of the Total Environment”.

Kush do ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?
VV
PDK
LDK
AAK-Nisma
Lista GUXO
Nuk e di
Voto
1,980
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024