Rama thotë se është 'i sigurt' për marrëveshjen e migracionit Itali-Shqipëri
Rajoni
Lexohet për: 3 min.
3 muaj më parë
Linku u kopjua

Kryeministri shqiptar Edi Rama tha të shtunën se ka besim në një rezultat pozitiv të marrëveshjes me Italinë për pritjen e emigrantëve në vendin e Adriatikut, pasi Gjykata Kushtetuese shqiptare pezulloi ratifikimin e saj në parlament në pritje të një vendimi për sfidat e planit.

“Gjykata Kushtetuese e Shqipërisë e ka kryer detyrën e saj, sepse sipas Kushtetutës marrëveshjet pezullohen automatikisht për t’u shqyrtuar përpara se të ratifikohen nga parlamenti”, tha Rama në festivalin politik Atreju të partisë së djathtë Vëllezërit e Italisë (FdI) të kryeministres Giorgia Meloni në Romë.

“Është provë që nuk i kontrolloj gjykatat në Shqipëri”, shtoi ai.

Në fillim të nëntorit, Rama dhe Meloni nënshkruan një memorandum mirëkuptimi për ngritjen e dy qendrave në Shqipëri për të përpunuar kërkesat për azil të emigrantëve dhe refugjatëve që janë shpëtuar në det nga anijet e marinës, rojës bregdetare, dhe policisë italiane.

Të moshuarit, të pambrojturit, fëmijët ose gratë shtatzëna, migrantët dhe refugjatët që janë shpëtuar nga anijet e drejtuara nga OJQ-të dhe njerëzit që zbarkojnë drejtpërdrejt në tokën italiane duhet të përjashtohen nga marrëveshja.

Rama tha se është "i sigurt" në vlerësimin e gjykatës për marrëveshjen sepse "nuk ka asgjë antikushtetuese" dhe se ai pret që një vendim të merret "shumë më shpejt" se afati i marsit.

“Është një marrëveshje shumë e rëndësishme dhe ne kemi nevojë që të dyja qeveritë të dinë nëse mund të ecin përpara apo jo”, shtoi ai.

Kryeministri shqiptar tha gjithashtu se duhet një “zgjidhje më e thellë” për problemin se si shihet dhe perceptohet Perëndimi në Afrikë.

“Sidoqoftë, ndërkohë duhet të punosh për zgjidhje që ndoshta nuk janë perfekte”, këmbënguli ai, duke shtuar se Shqipëria ka marrë kërkesa për marrëveshje për emigrantët nga vende të tjera evropiane, “por ne thamë jo”. Vendet në fjalë janë “shtete kushërinj, jo vëllazëri si Italia”, vazhdoi ai.

“Ka një ndryshim: nëse arrijmë një marrëveshje me një vend si Italia, e bëjmë si një përpjekje të përbashkët, jo si një vend i tretë ku do ta transferojmë problemin”, tha Rama, duke shtuar se Italia “nuk po e transferon problemin, por është duke u përpjekur për të zgjeruar hapësirën për të menaxhuar këtë rrugë duke u marrë me vetë problemin”. /ANSA

Shqipëri, Kushtetuesja pezullon ratifikimin e marrëveshjes për emigrantët me Italinë - KosovaPress

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024