Rritet numri i fluturimeve e udhëtarëve me avion, bie ai me tren në tetor
Biznes
Lexohet për: 2 min.
4 muaj më parë
Linku u kopjua

Agjencia e Statistikave të Kosovës njofton se në muajin tetor të këtij viti, numri i fluturimeve të realizuara ishte 886 ose 15,2 për qind më shumë së në periudhën e njëjtë të vitit të kaluar, ndërsa numri i udhëtarëve në total ishte 243 mijë e 603 ose 20 për qind më shumë së në periudhën e njëjtë të vitit të kaluar.

ASK në publikimin e raportit për Statistikat e Transportit dhe Telekomunikimit për muajin tetor 2023, bën të ditur se numri i udhëtarëve ishte 4 mijë e 990 ose 24.9 për qind më pak së në periudhën e njëjtë të vitit të kaluar.

Po ashtu në këtë raport thuhet se në muajin tetor 2023, numri i përdoruesve të rrjetit telefonik fiks ishte 66 mijë e 227 ose 56% më pak së në periudhën e njëjtë të vitit të kaluar, ndërsa trafiku i realizuar (në minuta) ishte 2 992 263 ose 2,3% më shumë së në periudhën e njëjtë të vitit të kaluar.

Ndërkaq, në muajin tetor të këtij viti, numri i përdoruesve me parapagim (Prepaid) ishte 1 627 342 ose 9,2% më shumë se në periudhën e njëjtë të vitit të kaluar. Ndërsa, numri i përdoruesve me kontratë (Postpaid) ishte 288 899 ose (-1,6%) më pak së në periudhën e njëjtë të vitit të kaluar.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024