Marrëveshja tentative e COP28 për klimën bën thirrje për largim nga karburantet fosile
Bota
Lexohet për: 2 min.
5 muaj më parë
Linku u kopjua

Negociatorët në samitin e klimës COP28 në Emiratet e Bashkuara Arabe të mërkurën ranë dakord për një projekt-marrëveshje përfundimtare, duke u kërkuar vendeve që të parat të largohen nga karburantet fosile për të shmangur ndikimet më të këqija të ndryshimeve klimatike.

COP28 filloi në Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA), Dubai, më 30 nëntor dhe ishte planifikuar të mbyllej në mbrëmjen e 12 dhjetorit, por pasi negociatat nuk u mbyllën sesioni përfundimtar pritet të zhvillohet më vonë sot.

“Përfaqësuesit nga 197 vende, përveç Bashkimit Evropian, në COP28 miratuan të mërkurën “Konsensusin e Emirateve të Bashkuara Arabe” mbi ndryshimet klimatike”, tha agjencia shtetërore e lajmeve e Emirateve të Bashkuara Arabe WAM.

Teksti i projekt-marrëveshjes përfundimtare përmban 196 nene në 21 faqe, shtoi WAM.

Draft-marrëveshja, e përshkruar si një marrëveshje historike, pritet të bëjë që për herë të parë kombet të bien dakord në një samit të OKB-së për klimën për të trajtuar në mënyrë eksplicite lëndët djegëse fosile dhe nevojën për t'u larguar nga nafta, gazi natyror dhe qymyri për të kufizuar ngrohjen globale./AA/

Kush do ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?
VV
PDK
LDK
AAK-Nisma
Lista GUXO
Nuk e di
Voto
2,012
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024