Kenia do të prezantojë politikën pa viza duke filluar nga janari
Bota
Lexohet për: 1 min.
5 muaj më parë
Linku u kopjua

Presidenti i Kenisë William Ruto tha të martën se vendi i tij do të eliminojë kërkesat për viza për vizitorët ndërkombëtarë.

“Duke filluar nga janari 2024, Kenia do të jetë një vend pa viza. Nuk do të jetë më e nevojshme që asnjë person nga çdo cep i globit të mbajë barrën e aplikimit për vizë për të ardhur në Kenia," tha Ruto në një fjalim televiziv gjatë festimeve të Ditës së 60-të të Jamhurit në kopshtet Uhuru në Najrobi.

Ai tha se vendimi i ka rrënjët në angazhimin e vendit për të përqafuar globalizimin dhe për të nxitur rritjen socio-ekonomike duke hapur kufijtë e tij.

Një platformë digjitale është zhvilluar për të ekzekutuar politikën progresive, duke siguruar identifikimin paraprak për udhëtarët përmes një sistemi elektronik.

Ruto u tha krijuesve të përmbajtjes, se Facebook dhe Instagram së shpejti do t'i kompensojnë ata përmes platformave Meta, pas negociatave të suksesshme të udhëhequra nga qeveria. /AA

Kush do ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?
VV
PDK
LDK
AAK-Nisma
Lista GUXO
Nuk e di
Voto
1,991
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024