Bullgaria ndër shtetet anëtare themeluese të Koalicionit Ndërkombëtar për Kthimin e Fëmijëve Ukrainas
Ukrainë
Lexohet për: 2 min.
4 muaj më parë
Linku u kopjua

Bullgaria dhe mbi 30 vende të tjera dhe organizata ndërkombëtare kanë krijuar një Koalicion në Kiev për të mbështetur kthimin e fëmijëve ukrainas të dëbuar ilegalisht ose të zhvendosur me forcë nga Federata Ruse nga territoret e pushtuara përkohësisht të Ukrainës, tha të hënën shërbimi për shtyp i Këshillit të Ministrave. Bullgaria u përfaqësua nga këshilltari për politikën e jashtme dhe sigurinë Dragomir Zakov.

Aktualisht, mbi 19.000 fëmijë janë larguar ilegalisht nga Ukraina, të ndarë nga familjet e tyre, nga autoritetet ruse që refuzojnë informacionin për vendndodhjen e tyre. Disa nga fëmijët janë raportuar se kanë ndryshuar identitetin e tyre dhe janë birësuar ilegalisht nga shtetas rusë.

Veprimet e Federatës Ruse përbëjnë një shkelje të hapur të Konventës së OKB-së për të Drejtat e Fëmijëve. Konsiderohet gjithashtu si një nga shkeljet më të rënda të ligjit ndërkombëtar humanitar dhe të të drejtave të njeriut, pasi prek më të pambrojturit - fëmijët, tha qeveria.

Nisma është pjesë e procesit të nisur sipas Formulës së Paqes të Ukrainës, në të cilën Bullgaria, si bashkëkryetare e grupit të punës së bashku me Finlandën, është tashmë e përfshirë në mënyrë aktive për çështje të tilla si siguria ushqimore, bërthamore dhe mjedisore.

Më 7 dhjetor 2023, Këshilli i Ministrave miratoi anëtarësimin në Koalicion dhe shprehu gatishmërinë e Bullgarisë për të nënshkruar një deklaratë të vendeve pjesëmarrëse kur ajo të jetë e hapur për nënshkrim. (BTA)

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024