Modernizimi dhe rifunksionalizimi i transportit publik, Rama marrëveshje me BERZH-in
Lajme
Lexohet për: 1 min.
4 muaj më parë
Linku u kopjua

Komuna e Prishtinës do të marrë gjysmë milioni euro grant nga Banka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH) për modernizimin dhe rifunksionalizmin e transportit publik.

Kryetari i Prishtinës, Përparim Rama tha se përmes kësaj marrëveshje të konsulencës do të ndërlidhet trafiku urban publik me atë privat, si dhe do të bëhet digjitalizimi i biletave, derisa përmendjen edhe nënshkrimin e kontratës paraprake për blerjen e tridhjetë autobusëve të rinj shtesë.

Në anën tjetër, drejtori i BERZH-it për Kosovë, Sergiy Maslichenko, tha se autobusët e rinj do të jenë pa ndotës, derisa gjashtë autobusë do të jenë elektrik.

Ai tha se pjesë e rëndësishme e këtij projekti është edhe modernizimi dhe ristrukturimi i rrugëve aktuale.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024