​“Si në kohën e Millosheviqit”, Stradner kritikon Uashingtonin se po i beson Serbisë
Lajme
Lexohet për: 2 min.
2 muaj më parë
Linku u kopjua

Analistja amerikane, Ivana Stradner ka reaguar pas një postimi të Ambasadës së ShBA-së në Serbi, dedikuar raporteve të mira ekonomike mes dy vendeve.

Sipas saj, njëjtë si në kohën me Millosheviqin, Uashingtoni beson ende se ekonomia është problemi kryesor në Serbi. Derisa ka shtuar se qeveria serbe këtë po e shfrytëzon me kënaqësi.

“Uashingtoni ende beson me naivitet se ekonomia është problemi kryesor në Serbi. E të mendosh se qeveria serbe po e shfrytëzon me kënaqësi. Këtë besonte Uashingtoni edhe në vitet '90 me Millosheviqin... dhe mendonte se ekonomia e tregut të hapur do të parandalonte luftërat”, ka shkruar ajo në X, teksa ka shpërndarë postimin e Ambasadës amerikane në Beograd.

Ndryshe, në postimin e kësaj ambasade thuhet se “marrëdhëniet tregtare amerikano-serbe janë të forta dhe bëhen më të forta. Kompanitë amerikane e dinë se Serbia e ka vendin në Perëndim. Pyetja e vetme është se sa shpejt do të arrijnë atje.”

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024