Italianët do të hedhin 500 mijë ton ushqim gjatë Krishtlindjes
Lajme
Lexohet për: 1 min.
2 muaj më parë
Linku u kopjua

Familjet italiane hedhin çdo vit 500.000 ton ushqim gjatë festave të Krishtlindjes, njoftoi sot Shoqata e konsumatorëve Assoutenti.

Ajo tha se produktet e freskëta si frutat dhe perimet janë ndër ushqimet më të shpeshta të hedhura, së bashku me makaronat, ushqimet e detit, madje edhe verën e gazuar spumante.

Shoqata vlerëson se një familje mesatare italiane do të grumbullojë ushqime me vlerë deri në 80 euro në hedhurina gjatë periudhës festive.

Sipas shoqatës, vlera e mbeturinave në sektorin ushqimor të Italisë arriti në nëntë miliardë euro në vit dhe rreth 6.5 miliardë euro prej tyre u hodhën në shtëpi. /ANSA

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024