Sadiku: Të rinjtë mos të përdorin shumë inteligjencën artificiale, humbin kreativitetin
Intervista
Lexohet për: 1 min.
4 muaj më parë
Linku u kopjua

Profesori në fushën e teknologjisë, Ermal Sadiku ka bërë thirrje të rinjve që mos të përdorin shumë inteligjencën artificiale, veçanërisht atë ‘ChatGTP’, pasi siç thotë ai, fillon së humburi kreativiteti.

Sadiku në një intervistë për KosovaPress tha se personat që përdorin inteligjencën artificiale duhet të kenë kujdes të dallojnë se çfarë është mashtrim dhe çfarë jo.

Ai thekson se inteligjenca artificiale po përdoret edhe në mënyra jo të mira, pasi po e shfrytëzojnë në disa detyra që duhet të zgjedhën nga vet personi.

Në anën tjetër, ai thotë se inteligjenca artificiale po keqpërdoret nga shumë persona. Në këtë drejtim, ai thotë se duhet pasur kujdes në përdorimin e kësaj.

Sadiku për KosovaPress tregon edhe të mirat që mund ta përdorin inteligjencën artificiale.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024