Lajçak: KEDS dhe Elektrosever kanë nënshkruar sot kontratën komerciale
Lajme
Lexohet për: 1 min.
5 muaj më parë
Linku u kopjua

Emisari i BE-së për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Mirosllav Lajçak, ka mirëpritur nënshkrimin e sotëm të kontratës komerciale ndërmjet KEDS-it dhe Elektrosever.

Lajçak ka shkruar në X, se ky është një hap i rëndësishëm në zbatimin e udhërrëfyesit për Energjinë të lehtësuar nga BE-ja dhe në rrugën drejt normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

“Urime për të gjithë ata që e bënë të mundur”, ka shkruar ai.

Përndryshe, Elektrosever është në pronësi të kompanisë energjetike të Serbisë - EPS (Elektroprivreda Srbije), por në vendin tonë është themeluar me ligje të Kosovës dhe është paraparë të bëjë furnizimin dhe faturimin e rrymës së shpenzuar në veri të Kosovës.

Licencimi i saj është paraparë me Marrëveshjen midis Kosovës dhe Serbisë për Energjinë, e cila është arritur në vitin 2013, por pajtimi për zbatimin e kësaj marrëveshjeje, apo udhërrëfyesin, është arritur më 21 qershor 2022.

A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
484
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024