​Guterres: Rrjeti i ndihmave humanitare në Gaza në 'rrezik të lartë' nga kolapsi total
Bota
Lexohet për: 3 min.
6 muaj më parë
Linku u kopjua

Sistemi i mbështetjes humanitare në Rripin e rrethuar të Gazës përballet me "kolapsin total" mes një numri të paprecedentë të punëtorëve të vrarë të OKB-së, paralajmëroi të premten sekretari i përgjithshëm Antonio Guterres.

“Do të kishte "pasoja shkatërruese", nëse rrjeti i ndihmës dështon, dhe nëse kjo do të ndodhte, "do të rezultonte në një prishje të plotë të rendit publik dhe rritje të presionit për zhvendosje masive në Egjipt," tha Guterres.

"Kam frikë se pasojat mund të jenë shkatërruese për sigurinë e të gjithë rajonit," i tha ai Këshillit të Sigurimit përpara një votimi të pritshëm mbi një projekt-rezolutë që kërkon një armëpushim të menjëhershëm humanitar për t'i dhënë fund armiqësive.

"Rreziku i kolapsit të sistemit humanitar lidhet me mungesën e plotë të sigurisë dhe sigurisë për stafin tonë në Gaza, dhe me natyrën dhe intensitetin e operacioneve ushtarake, të cilat po kufizojnë ndjeshëm qasjen për njerëzit në nevojë të dëshpëruar," shtoi ai.

Agjencia e OKB-së për Punët e Ndihmës për Refugjatët Palestinë (UNRWA) aktualisht po lehtëson ndihmën për mbi 2.2 milionë palestinezë në Gaza, duke përfshirë mbi 1.2 milionë njerëz që kanë kërkuar strehim në objektet e organizatës.

UNRWA ka paralajmëruar se situata po i afrohet "një pikë pa kthim" në enklavën bregdetare "ku shpërfillja flagrante e ligjit ndërkombëtar humanitar dëmton ndërgjegjen tonë kolektive".

Të paktën 133 punëtorë të UNRWA-s janë vrarë, duke e bërë luftën në Gaza më vdekjeprurëse për personelin e OKB-së në historinë e organizmit ndërkombëtar dhe 91 objekte të UNRWA janë dëmtuar gjatë konfliktit. Shumë nga punëtorët e OKB-së u vranë në shtëpitë e tyre së bashku me familjet e tyre.

Ndërkohë, Guterres paralajmëroi se "asnjë vend në Gaza nuk është i sigurt".

"Populli i Gazës po shikon në humnerë. Komuniteti ndërkombëtar duhet të bëjë gjithçka që është e mundur për t'i dhënë fund sprovës së tyre. I bëj thirrje Këshillit të mos kursejë asnjë përpjekje për të nxitur një armëpushim të menjëhershëm humanitar, për mbrojtjen e civilëve dhe për dërgimin urgjent e ndihmës për jetë”, tha ai.

Të mërkurën, Guterres thirri nenin 99 të Kartës së OKB-së për herë të parë që kur mori postin kryesor të organizatës në 2017 për vendosjen e një armëpushimi, duke thënë se kushtet aktuale po e bëjnë të pamundur kryerjen e "operacioneve kuptimplota humanitare".

Të paktën 17.487 palestinezë janë vrarë dhe më shumë se 46.480 të tjerë janë plagosur në sulmet ajrore dhe tokësore në Rripin e Gazës që nga 7 tetori pas një sulmi ndërkufitar nga grupi palestinez Hamas.

Sipas shifrave zyrtare, numri i të vdekurve izraelitë nga sulmi i Hamasit është 1.200. /AA

Si e vlerësoni punën e Arbërie Nagavci në krye të Ministrisë së Arsimit?
Shumë të mirë
Mirë
Dobët
Shumë të dobët
Voto
11
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024