Kryeministri Denkov inspekton interkoneksionin e gazit Bullgari-Serbi
Ballkani
Lexohet për: 3 min.
2 muaj më parë
Linku u kopjua

Kryeministri i Bullgarisë Nikolaj Denkov së bashku me ministrin e Energjisë Rumen Radev inspektuan sot interkoneksionin e gazit Bullgari-Serbi dhe stacionin e matjes Kalotina.

I pranishëm ishte edhe kryeshefi ekzekutiv i operatorit të transmetimit të gazit Bulgartransgaz, Vladimir Malinov.

Kryeministri Denkov vuri në dukje se interkonektori do të sigurojë qasje në burimet e gazit në Evropën Perëndimore përmes një rruge krejt të re, ndërsa Serbia do të ketë qasje në terminalet e gazit të lëngshëm (LNG) në rajon dhe korridorin jugor të gazit.

Interkoneksioni i rrjedhës së kundërt është 170 km i gjatë dhe shkon nga Novi Iskar afër Sofjes deri në Nish, duke mundësuar fillimisht transmetimin 1.8 miliardë metra kub gaz në vit.

Denkov tha se interkoneksioni do t'i mundësojë Bullgarisë marrjen e gazit natyror nga perëndimi në rast të krizës dhe ofron diversitet dhe mundësi.

"Ajo që bën interkoneksioni Bullgari-Serbi, është në thelb, që të ndihmojë Serbinë të ketë siguri që nëse ndodh diçka me rrjedhën jugore, ajo të ketë një alternativë. Ju kujtohet se çfarë ndodhi vitin e kaluar me ne. Ata mund të blejnë gaz të lëngshëm nga burime të tjera. Kjo ofron alternativa," tha Denkov.

Drejtori ekzekutiv i Bulgartransgaz tha se interkoneksioni i jep Bullgarisë qasje në terminalet LNG në Kroaci, si dhe në tregun më të madh të LNG në Austri, Baumgarten.

Sipas Malinov, interkoneksioni do të sjellë përfitime edhe për Bulgartransgaz. Kapaciteti tashmë është rezervuar në drejtim nga Bullgaria në Serbi për muajin dhjetor për sasi të vogla. Ndërsa për vitin 2024 tashmë është rezervuar mbi 40 për qind e kapacitetit nga Bullgaria në Serbi, i cili është rreth 4.5 milionë metra kub në ditë.

Ministri i Energjisë Radev tha se interkoneksioni është pjesë e infrastrukturës së gazit që ka Bullgaria dhe që përfshin deponimin e Chiren, terminalin LNG në Aleksandropolis, interkoneksionin me Greqinë që sjell gaz nga Azerbajxhani.

I pyetur për gazin rus prej 20 leva bullgare për metër kub pa pagesë që qeveria prezantoi pak kohë më parë, kryeministri Denkov tha se kjo tarifë nuk do të ngarkohet nga Serbia ose Hungaria.

Ai tha gjithashtu se bisedimet për këtë çështje vazhdojnë me Komisionin Evropian dhe formulimi "mund të duhet të ndryshohet", por "nuk ka asgjë për t'u shqetësuar".

Ai ishte gjithashtu i bindur se nuk do të jetë Bulgartransgaz ajo që do të paguajë tarifën.

"Nëse Rusia do të paguajë, mbetet për t'u parë," tha Denkov. /BTA

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024